ترامپ رای کنگره برای لغو وضعیت ویژه را وتو کرد

دریافت خبر : شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۹:۴۷

رئیس جمهور آمریکا نخستین وتوی خود را صادر کرده و رای کنگره برای لغو وضعیت فوق العاده اعلام شده از سوی وی درخصوص تامین بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک را رد کرد.
 به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به خبرنگاران در دفتر ریاست جمهوری گفت: امروز من این قطعنامه را وتو می کنم. کنگره این آزادی و اختیار را دارد که این قطعنامه را تصویب کند و من این وظیفه را دارم که آن را رد کنم.
ترامپ این قطعنامه را "خطرناک"، "بی ملاحظه" و "رای علیه واقعیت" خواند.

در مراسم وتو، مایک پنس، معاون رئیس جمهور، ویلیلم بار، دادستان کل و کریستین نیلسن، وزیر امنیت داخلی در کنار ترامپ حضور داشتند. ویلیام بار گفت: دستور رئیس جمهور برای وضعیت فوق العاده کاملا قانونی بوده و بر مبنای قانون صادر شده بود.
این وتو باعث می شود که این قطعنامه مجددا به کنگره بازگردد که بدون شک رای کافی برای لغو و ابطال را به دست نخواهد آورد. این بدان معناست که دستور ترامپ برای حالت فوق العاده سر جای خود باقی می ماند.
در همین حال دموکرات ها فورا این اقدام ترامپ را محکوم کردند.
سناتور چاک شومر، رهبر دموکرات ها در بیانیه ای گفت: جای تعجب ندارد که رئیس جمهور به اجرای قانون و قانون اساسی ما بی توجهی کند. هیچ وضعیت فوق العاده ای وجود ندارد. کنگره درخواست بودجه دیوار مرزی ترامپ را بارها رد کرده است. مکزیک هزینه ساخت این دیوار را پرداخت نمی کند و یک اکثریت دو حزبی در مجالس مختلف به پایان این وضعیت فوق العاده ساختگی رای داده اند.
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز افزود: مجلس نمایندگان و سنا با اکثریت آرا با تصاحب قدرت غیرقانونی رئیس جمهور مخالفت کرده ...

[ مشاهده متن کامل ترامپ رای کنگره برای لغو وضعیت ویژه را وتو کرد برترینها ]