سوداگری ناشران با کاغذ دولتی

عصر اقتصاد دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶

عصراقتصاد : در حالی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تداوم عرضه کاغذ به ناشران بعد از برگزاری سی ودومین نمایشگاه کتاب تهران خبر می دهد که به گفته مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت، فروش حواله و امتیاز سهمیه کاغذ در سطح بازار توسط ناشران، از مشکلات ایجاد شده در این حوزه است . اما سوداگری ناشران در شرایطی است که مطبوعات دچار بحران هستند و در آستانه نابودی قرار گرفته اند.
به گزارش عصراقتصاد، بحران کمبود کاغذ از اواسط پاییز سال ۹۶ آغاز و باعث ایجاد نگرانی در میان نشریات خصوصی و طرح اعتراض هایی از سوی مدیران مسئول این رسانه ها شد؛ اعتراض هایی که شاید اگر در همان زمان جدی تر به آنها توجه می شد، امروز با هم صدایی روزنامه های دولتی همراه نمی شد.
با افزایش بحران کاغذ به مرور زمان بسیاری از روزنامه های خصوصی که توان مواجهه با قیمت های نجومی کاغذ را نداشتند یا مجبور به ترک میدان شدند یا با کم کردن تعداد صفحات یا کاهش عرض و طول روزنامه و افرایش قیمت به کار خود ادامه دادند. مشکلات تأمین کاغذ پس از روزنامه های خصوصی، حالا گریبان گیر روزنامه های دولتی نیز شده است.
البته در این مدت حل بحران کاغذ همواره از مهمترین دغدغه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت مطبوعاتی عنوان می شد و جلسات متعددی نیز با همین عنوان برگزار شد؛ هرچند که این جلسات توانست در چند مقطع زمانی نقش مسکن را ایفا کند، اما نتوانست منجر به یک راه حل قطعی و دائمی شود.
سید عباس صالحی _ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی _ ۲۷ فروردین سال ۹۷ اعلام کرد که «کاغذ در لیست کالاهای اساسی چون مواد غذایی و دارویی قرار گرفت و از تفاوت ارزی، که دولت تأمین می کند، برخوردار ...