رهگذر خاطرات سینما از قلب چهارباغ اصفهان

ایمنا پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۹:۴۹
از آن روزها که چهارباغ جولانگاه شورولت ها و ژیان بود، تا امروز که فرش های سنگی بر تن این خیابان کشیده شده، "سینما" بخش جدایی ناپذیر هویت این مهم ترین خیابان اصفهان بوده است. از ابتدا تمرکز مراکز هنری و تفریحی در این قسمت از شهر بوده و تمام خاطرات سینمایی شهروندان نیز در آن رقم خورده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا ، زمانی که صحبت از سینمای ایران و تاریخ پرفراز و فرود آن می شود، ابتدا تمام نگاه ها به سمت فیلم "دختر لر" می رود. در خاطرات سینمایی نیز اولین چیزی که به نظر بسیاری می آید "لاله زار" قدیم است که به جز سیمایی خوش در حافظه های پیر و سالمند دیگر از آن چیزی نمانده است. داستان پرفراز و فرود سینمای ملی ایران، داستان سالن های نمایش فیلم و آپارات نیز است؛ سالن هایی که نقش آن در لاله زار کشیده شد و پس از آن خیلی زود به چهارباغ اصفهان سرایت کرد.
در تهران لاله زار تبدیل به مرکز شهر شد؛ سینماها، تئاترها، رستوران ها، کافه ها و مراکز دیگر با چاشنی غربی رشد قارچ گونه داشتند تا این خیابان قلبی تپنده برای اکران ها باشد. اولین سالن سینما در ایران تنها پنج سال پس از اختراع "سینماتوگراف" توسط برادران لومیر تاسیس شد و این روند با سرعت زیادی در کل کشور رونق گرفت. در اصفهان نیز مردم ابتدا با پرداخت چند شاهی در قهوه خانه ها به تماشای فیلم می نشستند، اما با افزایش علاقه مردم به سینما، اولین سالن نمایش عمومی شهر به نام سینما "ایران" در چهارباغ افتتاح شد.
رفته رفته هنر هفتم در نصف جهان با چهارباغ عباسی عجین شد و خاطرات سینمایی مردم شهر در این نقطه از شهر آغاز به رقم خوردن کرد. خاطرات شهروندان این شهر از "عروس دجله" و "شب قوزی" تا "گنج قارون" و "گاو"، از "آژانس شیشه ای" تا "درباره الی" و از "ساموئل خاچیکیان" تا "اصغر فرهادی" همه و همه در گذری به اسم چهارباغ رقم خورد؛ خاطراتی از جنس کودکی و بازی، جوانی و عاشقی، پیری و درام.
اگرچه هنوز زخم سینما همایون بر پیکر چهارباغ خشک نشده، اما همچنان این نقطه از شهر مرکز توجه سینماهای ...

سرخط اخبار