وزیر خارجه مصر درباره گام های بعدی این کشور گفت ما بر اساس تعهداتی که در نشست دفتر اتحادیه آفریقا صادر شد اقدامات یکجانبه اتخاذ نمی کنیم.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیم ا از قاهره، علاء الظواهری از اعضای کمیته تیم مذاکره کننده مصر در خصوص سد النهضه گفت مذاکرات سد اتیوپی بدون پیشرفتی در هر دو زمینه فنی و حقوقی به پایان رسید و اوضاع، تغییر نکرد است. این مذاکرات از سوی اتیوپی با بعد سیاسی همراه است و یک توافقنامه فنی نیست.
وی ادامه داد: از روز اول مذاکرات، طرف مصری برای همتای اتیوپیایی خود توضیح داد که هدف مصر از مذاکرات تقسیم سهم نیست و نمی خواهد طرح های اتیوپی را در آینده محدود کند بلکه به دنبال مکانیسمی برای پر کردن و راه اندازی سد است، اما اتیوپی معتقد است که نوعی اراده تحمیل کننده بر آن وجود دارد.
الظواهری افزود: ما قبول نخواهیم کرد که اتیوپی به تنهایی حق تعیین سهم مصر و سودان از نیل آبی را ندارد. اتیوپی در طول مذاکرات سهم کشور های ذینفع را تعیین نکرده و از این موضوع احساسات کشور های آفریقایی را در موضوع سد النهضه برانگیزد و از تصرف سهم نیل آبی توسط مصر و سودان صحبت می کند.
در همین حال؛ وزارت آب و منابع آبی مصر در بیانیه ای جزئیات آخرین روز مذاکرات سد النهضه را توضیح داد و اعلام کرد با گذشت ۱۱ روز از دور جدید مذاکرات درباره سد النهضه که هدف آن بحث و تبادل نظر درباره نحوه پر کردن و راه اندازی سد اتیوپی بود، امروز ۱۳ جولای ۲۰۲۰ این مذاکرات بدون توافق پایان یافت.
امروز نشست هایی بین کمیته های فنی و حقوقی از سه کشور مصر، سودان و اتیوپی برگزار شد که هدف آن رسیدن به درکی از نقاط حل نشده در این دو زمینه بود و پس از آن نشستی میان وزرای آبیاری سه کشور برگزار شد و طی آن بحث کمیته های فنی و حقوقی بررسی شد که منعکس کننده اختلافات مداوم در مورد ...

سرخط اخبار