با نظر نمایندگان مجلس؛

شرایط رسیدگی به جرائم قابل گذشت در شورای حل اختلاف تعیین شد

لوگوی برنا نیوز برنا نیوز . سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۱۰:۱۱
نمایندگان مجلس با تصویب مواد ۱۴ تا ۱۹ شرایط رسیدگی به جرائم قابل گذشت در لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف را تعیین کردند.

به گزارش برنا ، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف به مواد 14 تا 19 این لایحه رأی مثبت دادند.
براین اساس ماده 14 این لایحه با 215 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 250 نماینده حاضر در جلسه به شرح ذیل تصویب شد:
ماده 14- در کلیه جرائم قابل گذشت (به استثنای مواردی که متهم متواری یا مجهول المکان است)، اختلافات و دعاوی خانوادگی و سایر دعاوی مدنی و حقوقی که به طور مستقیم در مرجع قضائی طرح می­ شود، مقام رسیدگی کننده و اجراء کننده و همچنین مقام ارجاع قبل از ارجاع پرونده به شعبه و ثبت آن، پس از اتخاذ تصمیم درخصوص امور فوری، می توانند حسب مورد با توجه به کیفیت موضوع و امکان حل و فصل آن از طریق صلح و سازش و با لحاظ ترتیباتی جهت حفظ ادله جرم، جلوگیری از فرار متهم و رعایت حقوق شاکی، نظم عمومی و در صورت ضرورت انجام تحقیقات لازم، پرونده را با ذکر دلیل به شورا ارجاع نمایند؛ مگر آنکه هر یک از طرفین پرونده مخالفت صریح خود را با آن اعلام کنند.
تبصره- مقام رسیدگی کننده و اجراء کننده و همچنین مقام ارجاع قبل از ارجاع پرونده به شعبه و ثبت آن، مکلفند قبل از ارجاع پرونده به شورا و شورا قبل از شروع به رسیدگی پرونده ­های موضوع این ماده طرف یا طرفین پرونده را از حق مخالفت با ارجاع پرونده به شورا مطلع سازند.
همچنین ماده 15 این لایحه نیز با 204 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در جلسه به شرح ذیل تصویب شد:
ماده 15- در صورت اختلاف در صلاحیت محلی شوراها به ترتیب زیر اقدام می شود:
1- در مورد شوراهای واقع در یک حوزه قضائی، حل اختلاف با رئیس شورای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار