رضاخان از نگاه سفیر انگلستان

اخبار ویژه . سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ساعت ۱۵:۱۷

پیام ویژه - 18 آذر سال 1318 شمسی «ریدر ویلیام بولارد» وزیرمختار انگلستان در ایران شد؛ مردی که رضاخان را فرستاد تبعید! «بولارد» 6 سال وزیرمختار و سفیر انگلستان در ایران بود.
به گزارش مشرق ، بولارد در کشورهای مختلف خاورمیانه خدمت کرد؛ البته به بریتانیا! آخر سر هم آمد ایران و کارهای مهمی انجام داد و بازنشسته شد و رفت. چند کتاب و مجموعه ای از یادداشت ها، خاطرات، اسناد و نامه ها از وی به جا مانده که در بخش هایی از آنها که به ایران اختصاص دارد، پهلوی ها و به ویژه رضاخان را بدون نقاب تصویر کرده است. برای مثال تصاویری درباره رضاخان در این حد واضح و روشن: « با اینکه او حکومت خود را بر مبنای قانون اساسی مشروطه تشکیل داده بود، در عمل اختیار همه چیز را به دست گرفته و به هیچ کس اجازه نمی داد برخلاف میلش دست به کاری بزند .» و باز هم روشن تر: « او پس از چندی همان اعمالی را پیشه کرد که شاهان ایران قبل از مشروطه بدان می پرداختند و باعث می شدند همیشه بین آن ها و بقیه ملت شکافی وجود داشته باشد و اصولا حد بین درآمد ملی و آن چه به جیب شاه سرازیر می شد، مشخص نباشد .»
«ریدر بولارد»؛ انگلیسی تمام عیار در تهران!
قصرهای شاه و شبکه آب رسانی تهران!
بولارد یکی از مهره های باارزش بریتانیا در عرصه سیاست خارجی بود و در واقع برای مدیریت وضعیت سیاسی و نظامی بریتانیا در خاورمیانه پس از شروع جنگ جهانی دوم به ایران اعزام شد. وقتی هم که به ایران رسیده از دیدن وضعیت دوره رضاخانی احتمالا خیلی شگفت زده شده است.
درباره اقتصاد و رفاه در دوره رضاخان چه نوشته باشد خوب است؟ تصویری شگفت آور ارائه می دهد: «در زمان رضا شاه درآمد حاصل از نفت در بودجه کل کشور وارد نمی شد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار