در جلسه هیئت وزیران:

لایحه «تأسیس دهیاری های خودکفا در روستا های کشور» تصویب شد

لوگوی باشگاه خبرنگاران باشگاه خبرنگاران . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۳:۲۹
هیئت وزیران لایحه تأسیس دهیاری های خودکفا در روستا های کشور را به پیشنهاد وزارت کشور تصویب کرد.

به گزارش، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در جلسه صبح امروز هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد، اعضای دولت با توجه به ضرورت تحقق اصل عدم تمرکز و واگذاری اختیارات به نهاد های محلی، تعدد نهاد های وظیفه مند در عرصه توسعه روستایی، وظایف متعدد دهیاری و عدم وجود نهاد های اجرایی در روستا، «لایحه تأسیس دهیاری های خودکفا در روستا های کشور» را به تصویب رساندند.
به موجب این لایحه، هرگاه دهیاری برای اجرای برنامه های خدمات عمومی و عمرانی در چارچوب طرح هادی روستایی، نیاز به تملک اراضی در محدوده روستا داشته باشد، امور مربوط را به موجب ضوابط مقرر در لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه های عمومی، عمرانی و نظامی دولت و ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها انجام خواهد داد.
همچنین صدور پروانه، گواهی عدم خلاف و پایان کار ساختمان برای احداث بنا، کنترل و نظارت برحسن اجرای صحیح طرح هادی واقع در محدوده روستا و گزارش تخلفات به مراجع ذی ربط بر عهده دهیاری و با نظارت بخشداری می باشد.
بنابراین، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند قبل از احداث هرگونه بنا در محدوده روستا از دهیاری پروانه ساخت اخذ نمایند. هرگونه ساخت و ساز در محدوده روستا بدون پروانه ساخت، ممنوع بوده و منجر به قلع بنا خواهد شد. بر این اساس، دهیاری مکلف است بلافاصله احداث هرگونه بنا و ساختمان بدون پروانه را متوقف نموده تا طی مراحل قلع بنا ظرف یک هفته با حضور دادستان یا نماینده وی اجرا شود.
ضمن اینکه، چنانچه دهیار یا دهیاری، پروانه ...

سرخط اخبار