رئیس سازمان دامپزشکی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان حذف تمام گله های مرغ تخمگذار تجاری با سن ۷۰ هفتگی به بالا را خواستار شد.

به گزارش روز چهارشنبه، «علی صفر ماکنعلی » در نامه ای به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی خواستار حذف تمام گله های مرغ تخمگذار تجاری با سن بالای ۷۰ هفته و بالاتر به منظور کاهش تراکم واحدهای مرغداری جهت جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شد.
در این نامه، اجرای این طرح برای هفت استان عمده تولیدکننده مرغ تخمگذار ، در اولویت هستند.
در این نامه آمده است: با شروع موج ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه کانون پرندگان حیات وحش در استان های مرکزی، اردبیل و مازندران تشخیص تأیید شده و با توجه به جغرافیای این کانون ها بیانگر فعالیت ویروس عامل بیماری در سرتاسر کشور است می تواند سبب بروز مشکلات جدی در طیور بومی و مهمتر از آن " فارم های " صنعتی (به ویژه اجداد، مادر، تخمگذار تجاری و پرورش پولت) شود.
همچنین کاستن از تراکم واحدهای صنعتی به منظور افزایش اطمینان از اثربخشی اقدامات جاری در مقابله با این بیماری بسیار مهم است. در این ارتباط حذف تمامی گله های تخمگذار تجاری با سن ۷۰ هفته و بالاتر (عمدتاً به دلیل کاهش میزان ایمنی ناشی از واکسیناسیون این گله ها در برابر بیماری) ضروری است.
بنابراین در این ارتباط به سازمان های جهاد کشاورزی استان ها و اتحادیه های سراسر کشور با اولویت استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی و اصفهان ابلاغ شده است تا در سریع ترین زمان ممکن نسبت به حذف گله های تخمگذار تجاری با شرایط اعلامی فوق اقدام کنند.
تجربیات سالیان اخیر ثابت کرده در صورت بروز بیماری در واحدهای صنعتی، سرایت بیماری به سایر گله ها نیز سلسله وار ادامه یافته که در این صورت پیش بینی می شود ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار