۸ نکته درباره اهمیت خاک

ایسنا پنج شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۳:۵۲
خاک بستری برای حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی است اما در کشور ما سالانه حدود ۱۶.۷ تن در هکتار خاک از دست می رود این در حالیست که برای تشکیل یک سانتیمتر خاک ۱۰۰ سال زمان نیاز است.

به گزارش ایسنا، خاک علاوه بر حفظ پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی توانایی ذخیره آب درون خود و جلوگیری از وقوع سیلاب را دارد. در ادامه به هشت نکته درباره خاک اشاره شده است:
*خاک بستری برای حفظ پوشش گیاهی است. پوشش گیاهی به کشور ما که در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، کمک می کند که شرایط اقلیمی متعادلی داشته باشد و از حداقل بارندگی بیشترین استفاده را ببریم.
*خاک سبب می شود که بارش های رگباری مناطق مختلف کشور به سرعت تبدیل به سیل و از دسترس خارج نشود. هر چه خاک غنی تر باشد امکان نفوذ و جذب آب بیشتر می شود و در نتیجه می توانیم از یک سفره زیرزمینی و آبخوان مناسب برخوردار باشیم.
*کشور ما سه برابر متوسط جهانی تبخیر دارد بنابراین اگر بخواهیم آب را صرفاً از طریق سدسازی ذخیره کنیم بخش زیادی از آن را از طریق تبخیر از دست می دهیم در حالی که با حفاظت از خاک می توانیم آب را زیر زمین نگهداری کنیم و منابع آبی بیشتری در دسترس داشته باشیم.
*خاک در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها بسیار سخت ساخته می شود و اولین تهدید آن، فرسایش است. در کشور حدود ۱۶.۷ تن در هکتار در سال خاک از دست می دهیم همچنین ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور ما تحت فرسایش آبی و ۳۲ میلیون هکتار تحت فرسایش بادی قرار دارند بنابراین نکته ای که باید به آن توجه کنیم کنترل فرسایش خاک و هدر رفت آن از بالا دست حوضه های آبخیز مناطق کوهستانی و زراعی است.
*استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی و سموم و شیوه های نادرست دفن زباله سبب می شود که خاک های کشور آلوده شود که این موضوع ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی دارد.
*برای حفظ خاک باید از بالادست حوضه های آبخیز عملیات حفظ خاک ...

سرخط اخبار