تلاش آمریکا برای رساندن گروه های کُرد شمال سوریه به توافق و ایجاد یک گروه بزرگ منسجم، موجب نگرانی ترکیه شده و این کشور می خواهد فقط با یکی از جناح های کُرد سوریه همکاری کند.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، بین احزاب و گروه های کُرد در شمال سوریه همواره اختلافات جدی وجود داشته است. چرا که گروه کثیری از احزاب قدیمی کردهای سوریه تحت تاثیر خاندان بارزانی هستند و گروه دیگر نیز تحت تاثیر تفکرات عبدالله اوجالان و پ.ک.ک.
مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان عراق در چند نوبت تلاش کرد تا به اختلاف بین گروه های کُرد شمال سوریه پایان دهد. اما این اختلافات هرگز پایان نیافت چرا که نهادهای سیاسی و شبه نظامی وابسته به پ.ک.ک، همواره به دنبال آن بودند که قدرت را به شکل یک قبضه در اختیار بگیرند.
در شرایطی که گروه های تحت امر سران پ.ک.ک، جنگ با ترکیه را به شمال سوریه کشانده و مشکلات بزرگی برای کردهای این منطقه به وجود آورده اند، دیگر گروه های کردی وابسته به بارزانی در صف مخالفین بشار اسد قرار گرفته و با پادرمیانی ترکیه، نمایندگانی از آنها در مذاکرات ژنو و آستانه حضور پیدا کردند.
اما سال گذشته و پس از حملات گسترده ترکیه به مناطق کردنشین در شرق فرات، گروههای تحت امر بارزانی از این وضعیت رنجیده و اندک اندک از ترکیه فاصله گرفتند.
در آخرین روزهای زمستان سال گذشته مولود چاووش اوغلو با گروهی از سران کردهای سوری موسوم به "شورای میهنی کردها در سوریه " (ENKS) دیدار کرد و از آنها خواست که از ارتباط با نهادهای اقماری پ.ک.ک پرهیز کنند.
اما این فقط ترکیه نبود که به دنبال تاثیرگذاری بر پرونده فعالیت سیاسی کردهای سوریه بود و در طرف دیگر نیز، کشورهایی همچون آمریکا، فرانسه و آلمان برای پایان دادن به اختلاف بین گروه های کردی وارد میدان شدند.
حالا مشخص شده که تلاش آمریکا برای رساندن گروه های کُرد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری