سرگردانی تاریخی نتیجه یکسان سازی فرهنگی!

فارس نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۴
با پذیرش یکسان سازی فرهنگی که از پدیده های دست غرب سرمایه داری است بی شک تبدیل به قومی سرگردان در تاریخ خواهیم شد، زیرا این سبک از زندگی در واقع هویت بومی و خرده فرهنگ ها را از بین خواهد برد.

خبرگزاری فارس گروه فرهنگ عمومی: اگر چرخی در شبکه های اجتماعی بزنیم و با دیده دقت به فعالیت افراد مختلف از سلبریتی تا هوادار بنگریم متوجه نکاتی می شویم که شاید باور آن برای افکار عمومی راحت نباشد ولی باید یادآوری کرد که افکار عمومی تا مسئله ای تبدیل به روال نشود، نمی پذیرند. به همین خاطر باید نکاتی از این دست آنقدر مطرح شود تا افکار عمومی نیز نسبت به آن آگاه شود.
یکسان سازی فرهنگی پروژه ای است که در جهان سرمایه سالار پیگیری می شود و با ابزارهای گوناگون برای گسترش آن تلاش می شود. 
شبکه های اجتماعی به عنوان طلایه دار این پروژه گوی را از رسانه های عمومی و رسمی ربوده اند و با نمایش سبک زندگی مطلوب سرمایه داری این اتفاق را پیاده سازی می کنند. در ادامه دیگر ابزارهای رسانه ای مانند سینما آن را در قالبی فاخر به نمایش در می آورند و با حمایت کردن از آثاری که این سبک را ترویج می کنند در واقع پشتیبانی خود و حامیان خود را نشان می دهند و به هنرمندان القا می کنند که اگر در این مسیر گام بردارید مورد حمایت قرار خواهید گرفت. به عبارتی سرمایه داری به صورت پنهان و نرم مشغول جهت دادن به سبک زندگی است و امروز می تونیم از مدل عکس گرفتن، اصلاح مو، نحوه لباس پوشیدن و ... این جریان یکسان ساز که در صدد از بین بردن فرهنگ اصیل ملل است را شناسایی کنیم.
در ایران نیز این اتفاق نه به سرعت کشورهای دیگر، ولی با سرعتی در حال افزایش پیگیری می شود و ریشه آن به روزگار صدرنشینی پهلوی اول بازمی گردد. اتفاقی که با طرح هایی نظیر اجباری کردن کلاه پهلوی و یکسان سازی لباس مردانه می توان به آن اشاره کرد. این روند با صنعتی شدن کشور سرعت چشمگیری گرفت و با وقوع انقلاب ...

سرخط اخبار