رکورد میزان بارندگی های کشور شکسته شد

دریافت خبر : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۹
رکورد میزان بارندگی های کشور شکسته شد

میزان بارندگی های کشور از ابتدای مهرماه سال 97 تا روز بیست و ششم فروردین امسال به رکورد 306.8 میلی متر رسید.
بارندگی های شدید و سیل از بیست و هشتم اسفندماه گذشته آغاز و همه استان های کشور را درگیر کرد.
این بارش ها استان های گلستان، مازندران، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد را در شرایط اضطراری قرار داد.
تازه ترین گزارش دفتر مطالعات پایه آب شرکت مدیریت منابع آب ایران بیانگر آن است که حجم بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (113.4 میلی متر) 171 درصد و نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (204.9 میلی متر) 50 درصد رشد داشته است.
کشورمان دارای 6 حوضه اصلی شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم است.
براساس این گزارش، میانگین حجم بارش ها در حوضه خلیج فارس و دریای عمان 515.1 میلی متر بوده که نسبت به میانگین سال آبی پارسال از 233 درصد رشد برخوردار بوده و نسبت به میانگین دوره 50 ساله رشد 57 درصدی داشته است.
براساس این گزارش، میانگین حجم بارش ها در حوضه دریای خزر در سال آبی جاری 441.3 میلی متر گزارش شده است که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال 65 درصد رشد را نشان می دهد.
میانگین حجم بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه در سال آبی جاری 406.7 میلی متر بوده که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال 45 درصد رشد و نسبت به میانگین دوره 50 ساله از رشدی 62 درصدی برخوردار بوده است.
افزایش حجم بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه سبب شد تا حجم آب دریاچه ارومیه اکنون به حدود سه میلیارد و 610 میلیون مترمکعب برسد درحالی که حجم آب ...

[ مشاهده متن کامل رکورد میزان بارندگی های کشور شکسته شد عصر اقتصاد ]