کدام شاخص‌ها در بازگشایی کرونایی باید لحاظ شوند؟

لوگوی ایرنا ایرنا . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۶:۱۴
تهران- ایرنا- متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی در یادداشتی نوشت: کافی بودن تجهیزات پیشگیری و تشخیصی، کاهشی بودن شاخص های اپیدمیولوژیک و کافی بودن ظرفیت درمانی به عنوان چهار شاخص اصلی در بازگشایی و کاهش محدودیت های کرونایی باید به دقت لحاظ شوند.

دکتر مهرداد عسکریان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این یادداشت افزود: اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی، گونه جدیدی از خانواده کرونا ویروس پدیدار شد که بیماری ناشی از آن امروزه به عنوان کووید-۱۹ شناخته می شود. باوجود تمامی اقدامات، ویروس در سراسر جهان گسترش پیدا کرد؛ به نحوی که در سال گذشته توسط سازمان بهداشت جهانی به صورت همه گیری جهانی (پاندمی) از آن نام برد و جهان را در شوک عظیمی فرو برد.
تاثیر این همه گیری جهانی و اعمال محدودیت های مختلف در عرصه زندگی روزمره مردم بر شاخص های اقتصادی و به تبع آن وضعیت معیشتی مردم بر کسی پوشیده نیست.
فارغ از مشکلات اقتصادی ناشی از این اعمال محدودیت ها، دریافت خدمات معمول بهداشتی و درمانی شامل غربالگری ها، واکسیناسیون، مراقبت های بارداری و اطفال، مراقبت های بیماری هایی همچون دیابت و فشار خون و ارائه خدمات اورژانسی شامل سکته قلبی و مغزی نیز تحت تاثیر این واقعه قرار گرفته است.
به تمامی این مشکلات، می توان تاثیرات قرنطینه و جداسازی شخصی بر روان عموم مردم را نیز اضافه کرد که در نهایت به نظر می رسد در صورت ادامه وضع موجود و اعمال محدودیت های سخت گیرانه، با طغیان های دیگری در عرصه های اقتصادی، مراقبت های نظام سلامت و مشکلات فردی مواجه خواهیم شد.
اما دولت ها درصدد برون رفت از این وضع هستند. با توجه به آثار زیان بار برشمرده شده، دولت ها و حکومت ها برآنند که محدودیت های کرونایی را تا حدامکان کاهش دهند. تخفیف در محدودیت ها اگر با یک نقشه راه از پیش برنامه ریزی شده جلو نرود، در نهایت ممکن است جوامع را با پیک های غیرقابل کنترل بیماری مواجه کند.
در اواخر تابستان ۱۳۹۹، یک مطالعه مروری با هدف ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار