تهران- ایرنا - پس از سرنگونی مجسمه شخصیت های مشهور نژاد پرستی در آمریکا و اروپا، این بار مردم معترض کلمبیا به نژاد پرستی نیز مجسمه فاتح اسپانیایی بخش هایی از قاره آمریکای جنوبی را به زیر کشیدند.

به گزارش ایرنا از رویترز، ساکنان بومی "میساک" در کلمبیا با الگو قرار دادن فعالان رنگین پوست در ایالات متحده، این هفته مجسمه " بلالکازار، سباستیان د"( Belalcázar, Sebastián de) فاتح اسپانیایی قرن ۱۶ میلادی را در شهر پوبایان در جنوب غرب کلمبیا به زیر کشیدند.
بلالکازار، نیکاراگوا، اکوادور و جنوب غربی کلمبیا را تصرّف کرد و شهرهای گوایاکیل در اکوادور و پوپایان در کلمبیا را بنیان نهاد.
این نخستین حادثه از این دست در کلمبیا است که طی آن یکی از اهالی بومی این منطقه اقدام به زیرکشیدن تندیس یک فاتح اسپانیایی کردند.
مردم اصلی این منطقه از کلمبیا و حامیان آن در شبکه های اجتماعی از این اقدام به مقاومت مردم بومی و عمل آزادسازی تعبیر کردند.
"ویولت مدینا" فعال حقوقی کلمبیا که به مردم بومی "ناسا" تعلق دارد، به رویترز گفت: اشغال اسپانیا در قرن پانزدهم برای ساکنان اصلی کلمبیا بیماری، خشونت و بردگی را به ارمغان آورده بود که مجسمه بلالکازار، نماد این پدیده است.
پلیس مانع اقدام معترضان نشد، هرچند که "خوان کارلوس لوییز" شهردار شهر پوبایان این حرکت را محکوم کرد و گفت که بار دیگر مجسمه را در جای خود نصب خواهد کرد.
خانم "کارمین واسکز" وزیر فرهنگ کلمبیا نیز این اقدام را محکوم و از آن به اقدام خشونت آمیز تعبیر کرد و افزود: این گونه مجسمه ها بخشی از میراث فرهنگی کلمبیاست و باید از آن حفاظت کرد.
پس از کشته شدن یک شهروند سیاه پوست توسط پلیس در شهر بوگوتا؛ پایتخت کلمبیا، این کشور هفته گذشته شاهد اعتراضاتی مشابه اعتراضات مردم آمریکا بود که علیه کشته شدن "جورج فلوید" توسط پلیس سفیدپوست آمریکایی به خیابان ها آمده بودند.
خردادماه گذشته نیز مجسمه کریستف کلمب ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار