یک نماینده مجلس انتقادها از تلاش برای ممنوعیت غربالگری را فضاسازی خواند / عنابستانی: کار خودمان را خواهیم کرد

لوگوی اعتماد آنلاین اعتماد آنلاین . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۳:۲۹
علی اصغر عنابستانی گفت: مجلس شورای اسلامی براساس نظرات دقیق کارشناسی شده و اعداد و ارقام تصمیم می گیرد و هیچ توجهی به فضاسازی هایی که پشت آن مافیای مالی غربالگری است، نخواهد کرد.

اعتمادآنلاین|  چند روز پیش کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان درباره موضوع غربالگری جنین توییتی منتشر کرد که حسابی سر و صدا به پا کرد و واکنش های بسیاری را به دنبال داشت و موجب برخی نگرانی ها شد. او در توییت خود نوشته بود: «عرض تبریک به مادران و پرسنل خدوم وزارت بهداشت بلاخره با تلاش برخی از نمایندگان انقلابی مجلس اجبار به غربالگری توسط مادر و پزشکان با تجویز های غیراستاندارد وغیرمتقن علمی (که باعث قتل جنین می شد) برداشته شد. حالا دیگر هیچ پزشک و مادری مجبور به غربالگری و کشتن جنین نیست». اگر چه این توئیت توسط او حذف شد اما جامعه پزشکی و مردم واکنش شدیدی نشان دادند و همچنان صحبت ها درمورد این طرح در کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده ادامه دارد.
علی اصغر عنابستانی، سخنگوی کمیسیون ویژه جمعیت و تعالی خانواده با اشاره به انتقادات گسترده از پیشنهاد حذف غربالگری گفت: در ایران تقریبا 95 درصد زنان باردار غربالگری می شوند این درحالی است که در کشورهای اروپایی فقط 35 درصد از زنان باردار به غربالگری می روند حال اگر تعداد نوزادان دارای معلولیت ژنتیک مانند سندرم دان در ایران و آن کشورها را مقایسه کنیم، متوجه می شویم که غربالگری تاثیر چندانی در جلوگیری از تولد نوازان دارای مشکلات ژنتیک نداشته است.
او افزود: شبکه بهداشت و درمان کشور چند سالی است که به صورت گسترده غربالگری انجام می دهد و از این 95 درصد خانم بارداری که مورد غربالگری قرار می گیرند حدود 16.5 درصد آنها به مرحله دوم آزمایشات فرستاده می شوند که هرینه 4 تا 5 میلیون تومانی دارد درنتیجه یا تعدادی از آنان به دلیل مشکلات مالی نمی توانند هزینه آن را پرداخت کنند پس ادامه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار