در جدیدترین رده بندی سایمگو، ایران با بیش از 64هزار مقاله، جایگاه پانزدهم را به خود اختصاص داده که برای اولین بار در تاریخ علم ایران شاهد آن هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه فرهیختگان، پایگاه معتبر رتبه بندی سایمگو هرساله به بررسی ژورنال ها و شاخص های علمی کشورهای مختلف دنیا می پردازد. از این شاخص ها می توان برای ارزیابی و تحلیل دامنه علمی کشورها استفاده کرد. در رده بندی ای که سال گذشته از سوی همین پایگاه انجام شد، ایران در جایگاه شانزدهم از نظر علمی قرار داشت و با توجه به قرارگرفتن در میان ۲۰ کشور برتر علمی دنیا، افتخار چشمگیری برای کشور ما به شمار می آمد. اما در جدیدترین رتبه بندی سایمگو ۲۰۱۹، ایران با یک پله صعود توانسته جایگاه خود را به پله پانزدهم جدول برترین های کشورهای علمی دنیا برساند. کارشناسان، این رتبه بندی را براساس میزان مقالات ارائه شده از سوی محققان و دانشمندان کشورهای مختلف می سنجند.
ایران، پانزدهمین قدرت علمی جهان
در سال های اخیر وضعیت علمی ایران رشد چشمگیری داشته است. البته درحالی شاهد این وضعیت هستیم که تحریم ها و سختگیری ها علیه ایران روزبه روز افزایش یافته و تشدید می شود. بسیاری از کارشناسان و محققان براین باورند که همین تحریم ها، خودباوری را در نهاد ایرانیان بیش از پیش شکوفا کرد.
در سال های اخیر، رشد سریع شرکت های استارتاپی و دانش بنیان گواه رشد علمی کشور بوده است. ایران در بسیاری از زمینه های علمی دچار کمبود دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی است که به دلیل وجود تحریم ها، محققان قادر به تامین آنها نیستند اما این مساله باعث کناره گیری آنها در زمینه های تحقیقاتی نشده بلکه آنها را بر آن داشت تا با خلاقیت و با استفاده از هوش بالایی که دارند، خودشان آستین های همت را بالا بزنند و دستگاه ها و تجهیزات موردنیازشان را طراحی و ...

سرخط اخبار