بسیار دیده و شنیده ایم که اگر خلاقیت انسان ها با اعتقادات در هم آمیزد، مرز هنر بی انتها می شود.

به گزارش سرویس فرهنگ وهنر صبح قزوین ، در سال های دور خلاقیت انسان ها با اعتقادات، دست به دست دادند تا قرآن 17 منی دروازه قرآن شیراز خلق شود. حالا این قرآن پس از گذشت 600 سال اما و اگرهای بسیاری را به وجود آورده است.
به گفته پیشینیان، وزن این قرآن 17 من است اما برخی معتقدند که هر برگ آن 17 من وزن داشته. این قرآن 17 منی در معروف ترین  دروازه شیراز یعنی دروازه قرآن قرار داشت.
مردم فارس که همیشه به اعتقادات مذهبی پایبند بوده اند، برای تبرک در شب های جمعه از زیر این دروازه عبور می کردند. آنها تصور می کردند با این کار تا آخر هفته از قضا و بلا در امان می مانند. این گروه از افراد تا 40 سال پیش نیز به این اخلاق و رفتار خود پایبند بودند.
این قرآن 17 منی از سوی «سلطان ابراهیم ابن شاهرخ تیموری» در سال 834 هجری قمری یعنی حدود 600 سال پیش به خط ثلث نوشته شده و جنس آن از کاغذ «خان  بالیغ » است.
عضو شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران  وکاتب  قرآن کریم در این باره به`فارس می گوید: دروازه قرآن فعلی شیراز در زمان عضدالدوله ساخته شده که یکی از دروازه های اصلی شیراز بوده است. دروازه اصفهان پیش تر از دروازه قرآن مهم ترین  دروازه شیراز بود که با گذشت زمان از اهمیت آن کاسته شد.
محمد نعمتی درباره نگارش قرآن 17 منی یاد آور می شود: در گذشته خوشنویسان و کاتبان ایرانی از روی تجربه دریافته بودند که روی کاغذ لغزنده، هنر خوشنویسی با کیفیت بهتری از کار در می آید، به همین دلیل کاغذ را با نشاسته اندود می کردند تا شکل آهار مهره را به خود بگیرد و صیقلی شود و پس از صیقلی شدن کاغذ روی آن خوشنویسی می کردند.
وی بر خلاف آن دسته از پژوهشگران که خط این قرآن را ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری