عراق در ماه ژوئیه بیش از سهمیه خود در توافق کاهش تولید اوپک پلاس نفت تولید کرده و صادراتش نیز با افزایش همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، داده های حمل ونقل و گفته های منابع صنعتی نشان می دهد دومین تولیدکننده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هنوز به هدف کاهش تولید خود در توافق کاهش ائتلاف اوپک پلاس نرسیده و صادرات نفت خام عراق تاکنون در ماه ژوئیه با افزایش روبه رو بوده است.
براساس آمار و ارقام مؤسسه رفینیتیو ایکون و یک منبع صنعتی، صادرات نفت خام بصره و دیگر پایانه های جنوبی عراق تا ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۰ به طور میانگین ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز بوده، این رقم ۵۰ هزار بشکه در روز بیش از رقم رسمی اعلام شده برای صادرات جنوب عراق در ماه ژوئن است.
یک منبع صنعتی درباره تغییرات مشاهده شده در صادرات عراق نسبت به ۲۰ روز ماه ژوئیه گفت: تغییر بزرگی رخ نداده است، هم اکنون روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت از پایانه های نفتی بصره صادر می شود.
به گزارش وزارت نفت، اعضای ائتلاف اوپک پلاس ۱۷ خردادماه پس از برگزاری نشستی از طریق ویدئوکنفرانس، توافق کردند کاهش تولید تاریخی نفت را به مدت یک ماه و تا پایان ماه ژوئیه تمدید کنند و با کاهش تولید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه ، حدود ۱۰ درصد عرضه جهانی نفت، از مازاد عرضه ناشی از همه گیری ویروس کرونا بکاهند.
سهم عراق از این کاهش تولید یک میلیون و ۶۰ هزار بشکه در روز بود.
ائتلاف اوپک پلاس همچنین از کشورهایی مانند نیجریه و عراق که تولیدشان بیش از سهمیه تولید در ماه های مه و ژوئن بود، خواست تخطی در ماه های مه و ژوئن را جبران و با پایبندی کامل (۱۰۰ درصد) تعهدهای خود را در ماه های ژوئیه، اوت و سپتامبر عملی کنند.
آمارهای ماه ژوئیه حاکی از آن است که عراق هنوز با تعهدهای خود فاصله دارد و ...

سرخط اخبار