یوسف نژاد: اکثریت نمایندگان مازندران مخالف طرح تشکیل استان مازندران غربی هستند

ایسنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۲
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مغایرت های قانونی طرح تشکیل استان مازندران غربی، گفت که اکثریت نمایندگان مازندران با این طرح مخالف هستند.

علی اصغر یوسف نژاد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به طرح تشکیل استان مازندران غربی که هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد، اظهار کرد: از ۱۲ نماینده مازندران تنها دو نماینده این طرح را امضاء کردند و مابقی آن را امضاء نکردند. همچنین براساس ماده ۷۷ قانون اساسی هرگونه طرحی که منجر به افزایش هزینه عمومی یا تقلیل درآمد عمومی شود با قانون اساسی مغایرت دارد و یکی از معایب این طرح نیز ایجاد بار مالی برای دولت است. طبیعی است که شورای نگهبان و پیش از آن مجلس شورای اسلامی آن را رد خواهند کرد.
وی با تاکید بر اینکه «اکثریت نمایندگان مازندران با این طرح مخالف هستند»، ادامه داد: این طرح اشکالات دیگری نیز دارد یکی از این اشکالات این است که با بند ۲ ماده ۴ قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور مغایرت دارد همچنین با سیاست های کلی نظام و سند چشم انداز که به افزایش حجم دولت و بزرگ شدن دولت اشاره می کند، مغایر است و با قانون برنامه که در آن با چابک سازی و کوچک سازی دولت اشاره شده مغایرت آشکار دارد.
نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «انجام و اجرای این طرح با مغایرت های آشکار انجام شدنی نیست»، اظهار کرد: از طرفی این طرح با ماده ۱۴۰ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که برای طرح ها حدود و ثغور مشخص کرده و شرایط معین کرده مغایر است، زیرا برابر ماده ۱۸۱ قانون آیین نامه داخلی این طرح موجب اصلاح یا تغییر برنامه های مصوب کشور می شود و نیاز به دو سوم رای نمایندگان دارد. از طرف دیگر ادبیات تقنینی این طرح فاقد اتقان و تنجیز است و از این جهت مغایر بند ۹ سیاست های کلی قانون گذاری است.
یوسف نژاد افزود: تشکیل مازندران غربی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار