تهران - ایرنا - انتخابات سراسری موزامبیک ۲۱ مهر به رغم برخی تنش ها برگزار شد، اما احزاب مخالف دولت به نتیجه آن تمکین نکرده و امروز خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند.

این انتخابات که ششمین انتخاباب ملی بعد از استقلال این کشور از پرتغال بود برای تعیین رئیس جمهوری، ۲۵۰ نماینده مجلس ملی و همچنین اعضای مجالس استانی و روسای شوراهای شهر برگزار شد اما گروه چریکی سابق موزامبیک که به نام حزب مقاومت ملی موزامبیک (رنامو) در این کشور فعالیت می کند به نتیجه آن اعتراض کرد چون در این انتخابات نیز بار دیگر نامزد حزب حاکم برنده اعلام شد.
به گزارش شبکه اس ای بی سی آفریقای جنوبی، "اوسوفو موماده" رهبر رنامو بزرگ ترین حزب مخالف و گروه شورشی این کشور به همراه رهبران برخی احزاب کوچک تر که امیدوار بودند در این انتخابات بتوانند در برخی استان ها دست برتر را داشته باشد، دیروز تجدید انتخابات را خواستار شده و گفتند که به دادگاه قانون اساسی موزامبیک شکایت خواهند کرد.
آنها حزب حاکم "جبهه آزادسازی موزامبیک (فرلیمو) و "فیلیپ نیوسی" رئیس جمهوری کنونی را به اعمال خشونت از طریق نقض توافق صلح و ارتکاب تقلب انتخاباتی در روز رای گیری برای حصول نتیجه مطلوب حزب حاکم متهم کرده و تاکید دارند که نتیجه انتخابات باطل اعلام و انتخابات دیگری برگزار شود.
اگرچه رقابت این دو حزب و اعمال خشونت آنها نسبت به یکدیگر مسبوق به سابقه است، اما شدت درگیری های انتخاباتی دو حزب رقیب در برخی مناطق کشور به حدی بود که برخی تحلیلگران این انتخابات را صحنه ای برای آزمایش رفتار دمکراسی خواهی مردم این کشور توصیف کرده و البته این صلح را بسیار شکننده نیز ارزیابی کردند.
این در حالی بود که در انتخابات ششم گروه های مختلفی از جمله نمایندگان اتحادیه آفریقا، جامعه مشترک المنافع، اتحادیه اروپا، جامعه کشورهای پرتغالی زبان و نیز "جامعه توسعه جنوب آفریقا" بر آن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار