مهمان ناخوانده همیشگی در جزیره کیش

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۶
کشتی یونانی کیش در اواسط دهه چهل؛ صبح 4 مرداد ماه سال 1345، مردم جزیره کیش با رویداد عجیبی مواجه شدند که کشتی عظیمی به طول 136 متر در ساحل جزیره به گِل نشسته و توان خارج شدن از آنجا را نداشته است در آن زمان از تلاش های زیاد و بی نتیجه یدک کش هلندی بنام اورینوکو نتوانست بعد از گذشت 80 روز کشتی را از کیش بیرون بکشد!

جزیره کیش یکی از جزیره های خلیج فارس مستقر در جنوب ایران در شهرستان بندر لنگه و استان هرمزگان واقع شده است. این جزیره از پر بازدید ترین برای هموطنان داخل و خارج از ایران و توریست ها است.
به گزارش تابناک هرمزگان به نقل از تین نیوز، کشتی یونانی کیش در اواسط دهه چهل؛ صبح 4 مرداد ماه سال 134۵، مردم جزیره کیش با رویداد عجیبی مواجه شدند که کشتی عظیمی به طول 136 متر در ساحل جزیره به گِل نشسته و توان خارج شدن از آنجا را نداشته است در آن زمان از تلاش های زیاد و بی نتیجه یدک کش هلندی بنام اورینوکو نتوانست بعد از گذشت ۸۰ روز کشتی را از کیش بیرون بکشد!
طبق اطلاعات آن دوران، مشخص شد که از شرکت بیمه لویدز لندن این کشتی متعلق به کشور یونان و صاحب آن کولااف بوده است به همین دلیل از آن زمان تاکنون بعنوان کشتی یونانی کیش معروف است .
با وزنی در حدود 7 هزار تن و به طول 136 متر در سال 1322 مترادف با سال قمری ۱۹۴۳به وسیله شرکت ویلیام هامیلتون و شخص پورت گلاسکو در بندر گلاسکو اسکاتلند طراحی و ساخته شده است. از دلیل بارزی که کشتی یونانی به گل نشسته بود: وجود مه آلودی شدید هوا و نبود فانوس دریایی در جزیره کیش این اتفاق افتاده است.
تلاش های فراوان از کشتی یونانی کیش
روش های اصولی و عملی برای بیرون کشیدن کشتی بزرگ انجام شد ولی هیچکدام منجر به موفقیت کشتی یونانی کیش از گل نشد در نتیجه مسافران، کشتی را ترک کردند.
مردمان منطقه کیش می گفتند که یونانی ها بعد از ترک این کشتی آن را به آتش کشیدند! با این وجود حادثه هایی که کشتی یونانی کیش همچون از خود یونانی ها ضربه خورده و تحمل کرده ولی هنوز این وسیله حمل و نقل ارزشمند پا برجا است.
جاذبه ...

سرخط اخبار