عراقچی: منافع کشور بر همه چی اولویت دارد حتی برجام

مثلث آنلاین پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۵
سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: ما هیچ تعصبی به برجام نداریم و تنها منافع کشور را مد نظر خواهیم داشت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
به گزارش ایرنا، عراقچی چهارشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما پیرامون تصمیم امروز جمهوری اسلامی ایران در خصوص اعمال تغییراتی در اجرای برجام توضیحاتی ارائه داد.
عراقچی با بیان اینکه «از ابتدا ترامپ شرایطی را ایجاد کرد که ما خودمان از برجام خارج شویم اما ایران با درایت با این حرکت مقابله کرد» افزود: کمیسیون مشترک برجام چهار بار به خواست ایران تشکیل جلسه داد و دیگر کشورهای باقی مانده در بیانیه ها متعهد شدند که ایران در برجام باقی بماند و راه حل های عملیاتی در 11 حوزه مختلف پیدا کنند.
وی ادامه داد: اروپایی ها در این مسیر کُند حرکت کردند؛ چه نمی خواستند، چه نمی توانستند به حال ما فرقی نداشت؛ نتیجه این بود که به خاطر تعهدی که داده بودند و درخواستی که گفته بودند هفته ها را تمدید کردند.
عراقچی اضافه کرد: حرفی که اروپایی ها به ما زدند این بود که در این یک سال متوجه شدند چقدر به اقتصاد آمریکا وابسته هستند.
وی با تأکید بر اینکه تصمیم ایران از نقض برجام نیست، گفت: استفاده از ابزارهای داخل برجام برای تأمین منافع مردم ایران است و به معنای خروج از برجام و نقض برجام هم نیست.
عراقچی در عین حال تصریح کرد: ما خروج از برجام را در دستورکار داریم. ایران خروج از برجام را در دستورکار قرار داده، اما به صورت مرحله به مرحله؛ در عین حال آمادگی دارد اگر طرف های مقابل تعهداتشان را انجام دهند به مرحله قبل برگردد.
وی ادامه داد: کشورهای عضو برجام می دانند شورای امنیت خط قرمز ایران است و اگر این خط قرمز رعایت نشود، برجام به طور کامل از بین خواهد رفت.
فرصت شصت روزه آخرین پنجره دیپلماسی است که در صورت ...

سرخط اخبار