روزانه به چند روستا "گاز "می رسد؟

آفتاب نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۴:۱۰
پروژه گازرسانی در دولت تدبیر و امید صورت جدی تری به خود گرفت، به گونه ای که تاکنون گاز به بیش از 80 درصد مناطق روستایی رسیده است و آن طور که وزیر نفت اعلام کرده، روزانه ۸ تا ۹ روستا گازرسانی می شوند و تا آخر امسال جمعیت زیر پوشش شبکه گاز در دو بخش شهری و روستایی به حدود ۹۵ درصد خواهد رسید.

آفتاب نیوز :
طبق برآوردهای صورت گرفته، ۱۱۴۸ شهر در سطح کشور با ۱۷ و نیم میلیون خانوار شهری تحت پوشش شبکه گازرسانی بوده که ۹۸ درصد شهرها را شامل می شود، همچنین ۲۸ هزار و ۷۹۳ روستا با چهار و نیم میلیون خانوار تحت پوشش شبکه گاز هستند که ۷۸.۹ درصد از روستاهای مشمول گازرسانی را شامل می شود.
امسال ۴۹ شهر با ۲۹۰ هزار خانوار و ۳۰۶۲ روستا با ۲۱۰ هزار خانوار گازرسانی خواهند شد و اکنون سهم گاز در سبد انرژی کشور طبق اعلام مؤمنی - مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران - ۷۵ درصد است که در این میان ۱۸ شهر فاقد گاز در استان کرمان وجود دارد.
در حالی که ورودی گاز به شمال این استان در دهه ۷۰ اتفاق افتاده و توسعه خیلی خوبی داشته است اما در جنوب خط انتقال، در سال ۱۳۹۴ به گاز رسیده و موجب شده است جنوب استان در گازرسانی عقب باشد؛ با این حال با توجه به افتتاح شهر جیرفت، عملیات اجرایی ۱۸ شهر فاقد گاز در جنوب استان کرمان نیز تا اواسط سال ۱۳۹۹ تمام می شود. همچنین پوشش گازرسانی در بخش شهری استان کرمان ۹۳ درصد و بخش روستایی ۴۴ درصد اعلام شده و محورهای صنعتی بزرگی در استان کرمان از گاز استفاده می کنند و ۱۳ محور صنعتی دیگر تعریف شده که با بهره برداری از آن ۶۴ میلیون لیتر فرآورده صرفه جویی می شود.
در مجموع گازرسانی به روستاها در گذشته حدود ۲۰ درصد بود که الان به بیش از ۸۶ درصد رسیده است چراکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور تلاش های خوبی در عرصه محرومیت زدایی به ویژه از روستاها انجام شده است، و به گفته محمد امید - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری - آمارها مبین اتفاقات بزرگی است که در روستاها طی دهه های اخیر به وقوع پیوسته است و روستاهای ...

سرخط اخبار