22 دسامبر سال 1964، هواپیمای استراتژیکِ Lockheed SR-71، ملقب به پرنده سیاه به پرواز درآمد. پرنده سیاه، هواپیمای امریکایی ساختِ لاکهید است. این هواپیما در خلال جنگ سرد و تنش های شدید میان شووری و امریکا طراحی و ساخته شد و یکی از فوق محرمانه ترین پروژه های ایالت متحده آمریکا به شمار می رفت.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از زومیت، شرکت لاکهیدمارتین در سال 1955 بانوی اژدها را که یک هواپیمای شناسایی بود، طراحی کرد تا در نیروی هوایی آمریکا به خدمت درآید. مشکل طراحی این هواپیما سرعت کم آن بود که باعث می شد، سیستم های موشکی زمین به هوا یا جنگنده های شکاری دشمن، قادر به شکار آن باشند. با این حال، بانوی اژدها به شکلی طراحی شده بود که بتواند اطلاعات مورد نیاز در شب، روز و در هر نوع شرایط جوی را جمع آوری کرده و به مراکز استراتژیک مخابره کند. ضعف سرعت این هواپیمای شناسایی باعث شد تا وزارت دفاع آمریکا دستور طراحی و ساخت یک هواپیمای شناسایی فوق پیشرفته و سریع را به لاکهید بدهد.
شرکت لاکهیدمارتین اواخر دهه 50 طراحی هواپیماهای جدید را آغاز کرد و اوایل دهه شصت در قالب کد رمز پروژه سیاه در صحرای نوادا چندین نمونه اولیه از هواپیمای فوق پیشرفته و شناسایی جدید را مورد آزمایش قرار داد. این هواپیماها با نام های A-12، YF-12 و M-21 شناخته می شدند. لاکهید، همزمان با اجرای پرواز های آزمایشی این سه مدل، هواپیمای دیگری را نیز با نام SR-71 در دست طراحی و ساخت داشت. در آن دوران ایالات متحده آمریکا بخاطر مشکلات مالی و هزینه های سنگین این پروژه تصمیم گرفت تا از ساخت سه مدل اولیه صرف نظر کرده و بودجه خود را صرف پروژه SR-71 کند. سرانجام این هواپیمای استراتژیکِ شناسایی، در تاریخ 22 دسامبر سال 1964 اولین پرواز آزمایشی خود را انجام داد. این هواپیما در دوران خود سریع ترین هواپیمایی به شمار می رفت که قادر بود در ارتفاع بسیار بالا نیز به پرواز درآید و همین ویژگی باعث شد تا بتواند از سریع ترین جنگنده های آن دوران نیز براحتی فرار کند. در طراحی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار