نائب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس با انتقاد از کوتاهی گمرک در به کارگیری تعداد بالایی از ایکس ری برای نظارت بر واردات گفت: چرا سامانه های ورود اجناس شفاف نیست؟

محمدحسن آصفری نائب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره عدم شفافیت در گمرک و واردات اجناس بدون نظارت و بررسی اظهار داشت: موضوع شفافیت در همه عرصه ها کشور یکی از مسائل جدی بوده است که بایستی این شفافیت به ویژه در حوزه های اقتصادی حداکثری باشد.
وی افزود: باید نماینده مجلس و مردم مطلع باشند چه کسانی چه کالایی و با چه قیمتی وارد کشور و گمرکات کرده اند، بسیار مهم است. چرا که نرخ ورود آن با نرخ موجود در بازار بایستی تطابق داشته باشد.
**چرا برنامه ای برای شفافیت گمرکات و سامانه های آن وجود ندارد؟
نائب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس افزود: طبق اصل سوم قانون اساسی که به عدالت تاکید دارد وزارت اقتصاد باید زمینه شفافیت در واردات گمرکات کشور را به وجود آورده و توسط سامانه ای که در اختیار آنهاست در دید همگان باشد و این حق همگان است که متوجه باشند کالاهایی که وارد کشور می شود با چه قیمتی بوده و با چه قیمتی توزیع می شود و چه کسانی وارد کننده بوده و چه ارز حمایتی را دریافت کردند.
آصفری گفت: اگر شفافیت در گمرکات وجود داشته باشد همگان متوجه می شوند وارد کننده ارز نیمایی گرفته یا ارز آزاد و در آن صورت نرخ عرضه شده آن جنس و کالا در بازار مشخص خواهد شد. لذادر همین اساس از وزیر اقتصاد خواسته ایم در این باره پاسخ دهد چرا برنامه ای برای شفافیت در گمرکات کشور نداشته و سامانه ای که مردم بتوانند به صورت دقیق رصد کنند و حتی نمایندگان مجلس در این راستا به ایفای وظایفشان بپردازند نیست.
** اختیار تعداد و جانمایی و تجهیز به اسکنر با گمرک است
وی گفت: من نامه ای را به گمرک کشور و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار