نجفی توانا: شرایط برقراری عدالت در موضوع چندهمسری از منظر فقه بسیار دشوار است

پانا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۳۰

تهران (پانا)- علی نجفی توانا، وکیل دادگستری و حقوقدان، درباره تبلیغ «مهارت های ارتباطی خانواده های چند همسری» می گوید در عرف جامعه هیچ خانواده ای چنین چیزی را نمی پذیرد، حتی در فقه هم شرایط خاصی برای در نظر گرفتن عدالت عاطفی، اقتصادی و اجتماعی برای زنان در نظر گرفته شده که مردان نمی توانند آنها را اجرایی کنند.
«مهارت های ارتباطی خانواده های چند همسری» عنوان همایشی در پوستری است که ظرف چند روز گذشته با اطلاع رسانی گسترده مسئولان برگزاری آن در شبکه های اجتماعی، غوغا و اعتراضات و واکنش های بسیاری برانگیخته است. این همایش که از سوی موسسه حیات حسنی قرار است برگزار شود، تحت نظر موسسه ای در قم است. از مسئولان دولتی گرفته تا کنشگران و جامعه شناسان و شخصیت های مختلف مدنی و شهروندان عادی نسبت به آن واکنش داشته اند. درباره تبعات حقوقی و آسیب های این همایش با علی نجفی توانا، وکیل دادگستری و حقوقدان به گفت وگو نشسته ایم.
او می گوید: «این موضوع هم از لحاظ حقوقی و هم از لحاظ جرم شناسی قابل بررسی است. در حقوق ایران باید قائل به تفکیک در این مسئله شد. در بحث فقه مرد می تواند 4 همسر اختیار کند و بر اساس تمکن مالی، عقد قطعی داشته باشد، اما در همین فقه شرایط سختی برای تعدد زوجات ایجاد شده است. عدالت اجتماعی و اقتصادی و عاطفی، شرایط اساسی این ازدواج هاست و اگر کسی نتواند در ایجاد عدالت بین همسران از این لحاظ موفق شود، نمی تواند چند همسر اختیار کند.»
نجفی توانا در بعد حقوقی مساله را این گونه بیان می کند: «موضوع ترویج چند همسری به لحاظ حقوقی دو زوایه دارد. در حقوق، با تعدد زوجات مخالفت علنی صورت نگرفته است، اما چنانچه فردی، بدون اجازه همسر اول ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار