کارشناس ارشد ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: بر خلاف انتظار، روند پروانه های خروجی در گمرک طی آبان ماه تغییری نداشته است.

به گزارش برنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، حسین تاجیک کارشناس ارشد ارزی بانک مرکزی، با حضور در برنامه «چاپ اول» شبکه خبر، با ارائه توضیحاتی در خصوص کد رهگیری کالاهای وارداتی، چگونگی تأمین ارز توسط بانک مرکزی را تشریح کرد. اهم موارد مطرح شده را در ادامه می خوانید:
- هر فردی که عملیات ارزی انجام می دهد و اقدام به واردات کالا می کند در صورتی که شفاف و قانونی عمل کرده باشد، ظرف ۲۴ ساعت می تواند کد رهگیری را دریافت کند. 
- سال هاست کدرهگیری در فرایندهای ارزی وجود دارد و حداقل از ابتدای سال ۹۷ این مهم برقرار بوده است. این موضوع که کد رهگیری موجب رسوب کالا شده است ادعای صحیحی نیست، چراکه اگر اینگونه بود، در دو سال اخیر باید منجر به رسوب کالا می شد.
- در سال ۹۹ و تا انتهای آبان ماه، بانک مرکزی و بانک های عامل ۲۳.۲ میلیارد یورو کدرهگیری صادر کردند. 
- صدور کد رهگیری به این معناست که فرایند بانکی به پایان رسیده است و مجوز ترخیص از طرف بانک مرکزی صادر شده است.
- مدیریت واردات در شرایط تحریم امری بسیار جدی و مهم تلقی می شود. در چنین شرایطی به میزان درآمدهای ارزی، ثبت سفارش انجام می شود و بخشی از کالاهای غیرضرور ممکن است به دلیل اینکه اولویت کشور نیست، وارد نشود. لذا واردکنندگان کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات، در اولویت هستند و می توانند راحت تر نسبت به ورود کالا و خدمات خود اقدام کنند. 
- در مورد کالاهای اساسی که گفته می شود در گمرک رسوب کرده است، این توضیح ضروری است که براساس مصوبات در سال جاری مقرر شده بود، ۸ میلیارد دلار واردات انجام شود که از این میزان تاکنون حدود ۷ میلیارد دلار تأمین ارز از سوی بانک مرکزی انجام شده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار