تهران- ایرنا- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ علاوه بر درآمدهای نفتی، درآمد حاصل از پیش فروش نفت را نیز لحاظ کرده است که باید با دقت بیشتر به این منبع جدید درآمدی نگریست.

روزنامه ایران پنجشنبه ۱۳ آذر در یادداشتی به قلم بهمن آرمان کارشناس مسایل اقتصادی، آورده است: کارشناسان اقتصادی کشور که با محافل بین المللی در ارتباط هستند، همگی پیش فروش نفت را با توجه به تحریم ها به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت در شرایط کنونی منطقی نمی دانند و معتقدند که احتمال موفقیت آمیز بودن انتشار این اوراق بسیار کم است و گنجاندن آن در بودجه ممکن است به کسری بودجه در سال ۱۴۰۰ بینجامد و این کسری بودجه بر ارزش پول ملی و شاخص های دیگر اقتصاد مانند نرخ تورم نیز اثر بگذارد. دولت بارها اعلام کرده که این منبع جدید درآمدی برای تأمین زیرساخت های کشور درنظر گرفته و منابع حاصل از آن صرف بودجه عمرانی خواهد شد؛ اما نخست آنکه با گنجاندن آن در لایحه بودجه، منبع درآمدی جدید را برای خود پیش بینی کند که امکان تحقق آن بسیار اندک است.
ضعف در بررسی این مسأله که آیا مردم حاضرند اوراق پیش فروش نفتی را از دولت خریداری کنند، می تواند عواقب ناگواری برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد و نباید به این مسأله نگاهی خوشبینانه داشت. دوم آنکه؛ حتی اگر تحریم ها لغو شود و امکان فروش این اوراق فراهم شود و خریدار نیز داشته باشد، این ریسک بزرگ وجود دارد که منابع مالی ناشی از پیش فروش نفت نه در راستای بودجه عمرانی، بلکه در محل هزینه های جاری به کار گرفته شود و از این طریق به محل پیش بینی شده در بودجه نرسد.
اما به موازات بررسی این طرح در ماه های اخیر، شورای عالی بورس مصوبه ای داشته است که بر اساس آن تأسیس شرکت های سهامی عام پروژه محور برای تأمین منابع مالی طرح ها از کانال بازار سرمایه امکان پذیر است. به طور نمونه تعدادی از نهادهای اجرایی از جمله ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار