خمین - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین از دستگیری ۲ حفار غیر مجاز آثار میراث فرهنگی در محل یکی از آثار ملی این شهرستان خبر داد.

« علی مشهدی » روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این ۲ حفار غیر مجاز در شامگاه گذشته در یکی از روستاهای خمین اقدام به حفاری کردند که با همکاری اعضای انجمن میراث فرهنگی و اقدام به موقع نیروی انتظامی، دستگیر شدند.
وی بیان کرد: این افراد برای گذراندن مراحل قانونی و تحقیقات بیشتر به مراجع قضایی معرفی شدند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین اظهار داشت: محل مورد حفاری در فهرست آثار ملی قرار دارد و بعد از تکمیل تحقیقات نام این محل و اطلاعات کامل به شهروندان اعلام می شود.
مشهدی گفت: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات های بازدارنده، حفاری غیر مجاز جرم محسوب می شود و مشمول ۶ ماه تا سه سال حبس تعزیری و ضبط اموال حفاری به نفع دولت است.
وی افزود: یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی به صورت شبانه روز آماده دریافت اخبار و اطلاعات درباره حفاری های غیرمجاز، قاچاق اشیای تاریخی و تجاوز به حریم آثار تاریخی است.
۲۵۰ اثر تاریخی و طبیعی در خمین شناسایی شده است و این شهرستان از نظر دستکندها و سنگ نگاره ها در جایگاه اول کشور و از نظر کبوترخانه رتبه نخست استان مرکزی را دارد.
خمین زادگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی است که در ۶۱ کیلومتری اراک قرار دارد.

سرخط اخبار