لندن- ایرنا- رؤسای کمیته های پارلمانی سه کشور انگلیس، آلمان، فرانسه به همراه پارلمان اروپا و مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه ای مشترک، حملات دولت ترکیه در شمال سوریه را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که این اقدام، حمله نظامی و خلاف قوانین بین المللی است.
در ادامه این بیانیه تصریح شده؛ عملیات نظامی ترکیه موجب رنج ساکنان محلی و فرار اجباری آنها از منطقه و همچنین گسترش بی ثباتی در سوریه و مناطق همسایه شده است.
در این بیانیه همچنین از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای خود از شمال سوریه عمیقاً ابراز نگرانی و عنوان شده است که این رفتار، نشان دهنده تغییر دیگری در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه است.
این بیانیه هشدار می دهد؛ نابسامانی به وجود آمده در شمال سوریه ممکن است منجر به ظهور دوباره تروریسم و تضعیف تلاش ها و سرمایه گذاری هایی شود که سال ها برای ایجاد صلح و استقرار ثبات در این منطقه صورت گرفته است.
در این بیانیه همچنین بر ضرورت اقدام مشترک پایدار و فوری در راستای رسیدن به راه حل محکم و قاطع، تأکید شده است.
ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد.
رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام نظامی را عملیات علیه گروه های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) بیان کرد.
سازمان ملل متحد در بیانیه ای گزارش داد؛ تخمین زده می شود حدود ۴۰۰ هزار غیر نظامی در مناطق محل درگیری حضور داشته باشند که نیاز به محافظت و کمک دارند.
تاکنون شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، فنلاند، نروژ، آلمان، و جمهوری چک فروش سلاح به ترکیه را به حال تعلیق درآورده اند.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار