فتح قله های علم توسط دانشمندان ایرانی/ ایران صدرنشین دانش هوش مصنوعی

فارس نیوز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۶
تجزیه و تحلیل آمار و ارقام نظام رتبه بندی ساینگو نه تنها حکایت از صدرنشینی ایران در علم هوش مصنوعی منطقه دارد، بلکه نشان می دهد دانشمندان ایرانی در سال 2018 نسبت به سال گذشته آن پیشرفت کرده اند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، بر اساس رتبه بندی سایمگو ایران در سال ۲۰۱۸ به مقام نخست تولیدات علمی در زمینه هوش مصنوعی در سطح کشورهای آسیای غربی دست یافته است.
در تصویر زیر صدرنشینی ایران در علم هوش مصنوعی را مشاهده می کنید:
بررسی های منتشر شده در مجله «SCImago Journal & Country Rank» نشان می دهد ایران با تعداد ۱۸۱۳ مقاله در زمینه هوش مصنوعی در رتبه نخست و ترکیه با ۱۶۷۸ مقاله در مقام دوم قرار دارد.
بر اساس آنچه که در جدول سایمگو دیده می شود، کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، رژیم صهیونیستی، کشورهای عراق، اردن، قطر لبنان، عمان، کویت، سرزمین اشغالی، بحرین، یمن و سوریه به ترتیب در رتبه های بعد از ایران و ترکیه قرار دارند.
از میان ۱۸۱۳ مقاله منتشرشده توسط محققان ایرانی ۱۶۷۲ مقاله قابل استناد بوده است؛ در حالی که ترکیه به عنوان کشور حائز مقام دوم، تنها ۱۶۷۸ مقاله ارائه کرده که از این تعداد ۱۶۱۸ مورد آن قابل استناد بوده است.
سوریه به عنوان آخرین کشور در سطح آسیای غربی در سال ۲۰۱۸ تنها سه مقاله در زمینه علم هوش مصنوعی ارائه کرده است.
ایران در یک بررسی کلی تر میان ۱۵۵ کشور جهان جایگاه نهم را در این علم به خود اختصاص داده و صدرنشین کشورهای جهان چین است که در تصویر زیر مشاهده می کنید:
محققان چینی در سال ۲۰۱۸، ۱۷ هزار و ۵۸۱ مقاله در زمینه علم هوش مصنوعی منتشر و ارائه کرده اند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۶۲۶ مقاله قابل استناد بوده است.
کشورهای آمریکا، هند، انگلیس، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا به ترتیب بعد از صدرنشین جهان و قبل از ایران در نظام رتبه بندی سایمگو جای گرفته اند.
کشورهای کره ...

سرخط اخبار