تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه با بیان اینکه قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی رای نخواهد آورد، تاکید کرد: از نظر حقوقی آمریکا هیچ جایگاهی برای استفاده از اسنپ بک (مکانسیم ماشه) ندارد. سه متحد اروپایی آمریکا هم در جلسه قبلی شورای امنیت سازمان ملل صریحا اعلام کردند که آمریکا نمی تواند از این مکانیسم استفاده کند.

«محمدجواد ظریف» پیش از ظهر امروز در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، درباره تلاش های آمریکا برای برگزاری جلسه شورای امنیت برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران گفت: آمریکایی ها حدود سه ماه روی یک قطعنامه بسیار طولانی، تند و با مفاد غیرقابل باور در برخی مسائل مشغول رایزنی با همه دنیا بودند. آنها از تمام توان خود استفاده کردند و در دوران شیوع کرونا، در عالی ترین سطوح وزارت امور خارجه از جمله شخص وزیر سفرهایی به کشورهای مختلف انجام دادند.
قطعنامه آمریکا کمتر از پنج رای داشت
این دیپلمات عالی رتبه با اشاره به ناکامی آمریکا در ایجاد اجماع علیه ایران اظهار داشت: آمریکایی ها در نهایت به این نتیجه رسیدند که قطعنامه آنها کمتر از پنج رای می آورد. در برخی از پیش بینی ها در نیویورک گفته شد، این قطعنامه تنها یکی، دو رای خواهد آورد. این کار باعث می شد انزوای آمریکا در دنیا کاملا بسیار واضح و مشخص نشان داده شود.
ظریف افزود: هفته گذشته آمریکایی ها سند قبلی را پخش کرده بودند. اعلام هم کرده بودند که روز دوشنبه این سند را به شکل رسمی پخش می کنند و روز سه شنبه در مورد آن رای گیری می کنند.
وی با بیان اینکه دیروز بعد از ظهر شنیدیم اعلام کرده اند جلسه رای گیری را به عقب انداخته اند، تصریح کرد: دیروز یک قطعنامه کوتاه در چند بند ولی با همان هدف و به صورت موذیانه تلاش کردند همان هدف را در قالب چند بند به نتیجه برسانند که برای شعور اعضای شورای امنیت احترامی قائل نیستند و فکر می کنند یک مطلب را اگر از پنج صفحه به پنج خط تبدیل کنند، اعضای شورای امنیت فکر می کنند این مطلب تغییر محتوایی کرده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه قطعنامه بسیار ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار