وزیر امور خارجه کشورمان با بازنشر بخشی از اظهارات برایان هوک درباره برنامه موشکی کشورمان، به طرف های اروپایی یادآور شد که برنامه موشکی ایران بر اساس قوانین بین المللی است.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتر خود نوشت: برایان هوک (نماینده ویژه آمریکا در امور ایران) یک یادآوری به موقع برای سه کشور اروپایی شریک ما در برجام دارد و آشکارا اذعان کرده که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد، آزمایش موشکی منع نشده است: یکی از نقایص توافق هسته ای ایران، این است که به منع آزمایش موشک های بالستیک ایران پایان داد."
سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان اخیرا در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل مدعی شده اند که توسعه برخی از موشک های ایران خلاف قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت است و از او خواستند تا در گزارش بعدی خود درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی اعلام کند که توسعه این موشک ها با این قطعنامه شورای امنیت "ناهمخوان" است.
متن اظهارات برایان هوک
این ادعا در حالی مطرح شده است که قطعنامه ٢٢٣١ تنها از ایران می خواهد از ساخت و توسعه موشک های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای پرهیز کند. ایران نیز بارها تاکید کرده که به دنبال توسعه چنین موشک هایی نیست و برنامه موشکی اش را طبق قوانین بین المللی فقط برای تقویت توان دفاعی خود گسترش می دهد، چراکه این حق هر کشوری است.
ظریف پیش تر هم درواکنش به این اقدام اروپایی ها گفته بود: جدیدترین نامه تروئیکای اروپایی به دبیرکل سازمان ملل درباره موشک های ایران دروغی باطل است تا بی کفایتی بدبختانه خودشان را در اجرای حداقلی ترین تعهداتشان ذیل برجام لاپوشانی کنند.
ظریف گفته بود: اگر این کشورهای اروپایی اندکی اعتبار جهانی می خواهند، می توانند با اعمال حق حاکمیتی خود به جای تسلیم شدن در برابر زورگویی های آمریکا شروع کنند.

سرخط اخبار