آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان

ایرنا سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۹
رشت - ایرنا - برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در 784 هکتار از زمین های کشاورزی استان گیلان آغاز شد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان صبح سه شنبه با اعلام این خبر به ایرنا گفت: شش هزار باغدار گیلانی امید دارند تا پایان فصل برداشت در نیمه تیرماه، با برداشت سه هزار و 150 تن محصول تر گل گاوزبان، 630 میلیارد ریال درآمد کسب کنند.
منوچهر پارسافر پیش بینی کرد که به علت افزایش 53 هکتاری سطح زیرکشت، امسال تولید این گیاه دارویی 49 درصد بیشتر از پارسال باشد.
وی افزود: شهرستان های رودسر، املش، آستارا، سیاهکل، تالش، رودبار و رضوانشهر از مناطق مهم تولید گیاه دارویی گل گاوزبان در گیلان هستند ولی رودسر قطب تولید این گیاه دارویی در است است و چهار هزار و 500 بهره بردار رودسری سالانه دو هزار و 370 تن گل گاوزبان از 476 هکتار باغ برداشت می کنند.
پارسافر با بیان اینکه گل گاوزبان های برداشت شده به همه استان های کشور ارسال می شود گفت: پارسال برای نخستین بار 500 کیلوگرم گل گاوزبان خشک شده به کشور های اروپایی صادر شد.
برداشت گل گاوزبان از اواخر فروردین در گیلان آغاز می شود و تا نیمه تیر ادامه دارد.
گیلان رتبه نخست تولید گیاه دارویی گل گاوزبان در کشور را دارد.
گل گاوزبان بصورت دم کرده مصرف می شود و در جنگل های گیلان بصورت خودرو نیز وجود دارد؛ این گیاه دارویی برای تقویت حواس، تصفیه خون، اعصاب، درمان سرماخوردگی، برونشیت، سرفه، التهاب و ورم کلیه ها، سرخک، مخملک، رماتیسم و بیماری های قلبی مفید است.
7296/2007/