رئیس جمهور سابق آمریکا از مجلس سنا خواست تا جای خالی قاضی ارشد دیوان عالی این کشور را که روز جمعه درگذشت، تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پر نکند.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، در حالی که روث گینسبرگ قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا روز جمعه درگذشته است و دونالد ترامپ و مجلس سنا قصد دارند یک نفر دیگر را جایگزین وی در این پست حساس و مهم کنند ولی باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا با انتخاب جانشین برای گیسنبرگ تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر مخالفت کرده است.
بر اساس این گزارش اوباما از جمهوریخواهان سنا خواست تا به معیارها و استانداردهایی که خودشان در سال 2016 تعیین کردند و حاضر به برگزاری نشست استماع برای بررسی صلاحیت مریک گارلند، فرد معرفی شده از سوی اوباما برای دیوان عالی آمریکا نشدند، پایبند باشند.
آیا ترامپ می تواند وزنه دیوان عالی آمریکا را به نفع خود سنگین کند؟
قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا پیش از انتخابات درگذشت
اوباما افزود: چهار سال و نیم قبل زمانی که جمهوریخواهان حاضر به برگزاری نشست استماع برای رای گیری درباره مریک گارلند نشدند، این اصل را ایجاد کردند که مجلس سنا نباید افراد جدیدی را برای دیوان عالی آمریکا پیش از سوگند رئیس جمهور جدید، انتخاب کند.
وی تصریح کرد: اصل اساسی قوانین بر این پایه استوار است که قوانین را به طور مداوم و هماهنگ اجرا کنیم نه بر اساس مزایا و منافع سیاسی. اجرای قوانین، مشروعیت دادگاه های ما و کارایی ساختاری دموکراسی ما همه و همه به اصول اساسی بستگی دارد.
مرگ گینسبرگ قاضی لیبرال دیوان عالی آمریکا در فاصله 50 روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نوامبر، می تواند یک چالش بزرگ برای حزب دموکرات و جو بایدن به شمار رود.
حدود یک ساعت پس از آنکه سخنگوی دیوان عالی آمریکا ...

سرخط اخبار