آذر منصوری: شبکه های اجتماعی نه دلیل شکاف، بلکه بروزدهنده آن هستند/ نعمت الله فاضلی: فضای مجازی جایی برای بازنمایی شکاف های جامعه است/ میثم علیزاده: افراد در شبکه های اجتماعی صدای مخالف را نمی شنوند

اعتماد آنلاین چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۱

اعتمادآنلاین| بیستمین جلسه از سلسله نشست های «نقد و اندیشه» با موضوع «تاثیر فضای مجازی بر لبه های گسست اجتماعی» پنجم تیرماه در وزارت ارتباطات با حضور نعمت الله فاضلی انسان شناس ، آذر منصوری فعال سیاسی و مدنی و میثم علیزاده جامعه شناس برگزار شد.
فضای مجازی جایی برای بازنمایی شکاف های جامعه است
فاضلی در این نشست با توضیح مفهوم گسست عنوان کرد: «وقتی از گسست در جامعه ایرانی صحبت می کنیم، در واقع به شکاف ها می پردازیم. شکاف ها هم از شکاف جنسیتی شروع می شود و به شکاف های قومیتی، دینی، نسلی و... می رسد.
حالا فضای مجازی در عصر فعلی این شکاف ها را بازنمایی می کند.»
این انسان شناس ادامه داد: «در وهله بعدی فضای مجازی، فرصتی برای ستیز بر سر این شکاف ها می دهد. هر چقدر هم این فضا و تاثیرش را نادیده بگیریم، به هر حال وجود دارد.»
شبکه های اجتماعی نه دلیل شکاف، بلکه بروزدهنده آن هستند
در ادامه این نشست منصوری با اشاره به اینکه شبکه های اجتماعی دلیل شکاف نیستند گفت: «شبکه های اجتماعی نه دلیل شکاف، بلکه بروزدهنده آن هستند.»
او ادامه داد: «این روزها اگر بعد از چند ساعت به فضای مجازی برگردید، انگار وارد تونل وحشت شده اید، آن قدر که تعداد تولید خبر بالاست. نادیده گرفتن فضای مجازی و فیلتر کردنش پاک کردن صورت مساله است.»
منصوری با اشاره به فیلتر شبکه های اجتماعی گفت: «وقتی تلگرام را فیلتر می کنید و نهادها و افراد مرتبط با حکومت می روند و دوباره برمی گردند، نشان دهنده شکست عملکرد حکومت است. وقتی تلگرام فیلتر می شود و مردم با هر نوع فیلترشکنی در آن می مانند، یعنی شکاف بین مردم و حکومت افزایش یافته است.»
افراد در شبکه های اجتماعی صدای ...

سرخط اخبار