آماده دفاع از ملت خود هستیم

بسیج نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۰
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه همیشه گفته ایم که آماده ایم با ریاض گفتگو کنیم، گفت: این دولت سعودی و قبل از همه محمد بن سلمان است که این تنش ها را ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری بسیج، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که به پاریس سفر کرده بود با نشریه فرانسوی اکسپرس گفت وگو کرد.
مشروح این گفت وگو را در زیر می خوانید. 
سؤال: از دید شما توافق برجام مرده و دفن شده است، یا شدیدا زخمی است یا هنوز زنده است؟
خرازی:  واقعیت این است که توافق هسته ای بیمار است. توافق هسته ای در وضعیت بیماری است که با تجویزهای مناسب می توان آن را درمان کرد و لذا باید نوعی شوک به آن تجویز کرد. این توافق هدف عادی سازی و توسعه روابط، به خصوص در زمینه های اقتصادی بین ایران از یک سو، اروپا و مجموعه کشورهای جهان از سوی دیگر را دنبال می کرد. متاسفانه، در عمل، هیچ اقدام ملموسی در این زمینه انجام نشده است. به همین خاطر هم هست که تصمیم تعلیق برخی از تعهدات ما اتخاذ شده است. دقیقا بحث بر سر شوک لازم برای نجات توافق هسته ای است. ما امیدواریم کشورهای اروپایی براساس تعهدشان تلاش ملموسی را انجام دهند تا مردم ما نسبت به صداقت آن ها اطمینان پیدا کنند.
سؤال: فراتر از تهدیدهای کلامی که بین واشنگتن و تهران وجود دارد، آیا یک ریسک واقعی یک درگیری نظامی وجود دارد؟
خرازی:  آنچه که الان در جریان است یک جنگ روانی است. البته اگر آمریکایی ها تصمیم بگیرند هر نوع اقدامی علیه ایران انجام دهند، مشخص است که با یک واکنش جدی از سوی ما مواجه خواهند شد. ما هیچ تمایلی برای آغاز چنین درگیری مسلحانه ای نداریم، نه با آمریکا و نه با هیچ کس دیگری. ولی کاملا آماده ایم از ملت خود در برابر هر تهاجم خارجی دفاع کنیم.
سؤال: دونالد ترامپ اعلام کرده است که «برای مذاکره» برخوردی باز دارد.
خرازی:  اگر آقای ترامپ واقعا می خواست با ایران ...