جراحان امروزه قادرند کار های خارق العاده ای انجام دهند؛ از گرافت های عصبی تا ربات های جراح کمکی که در مجموع باعث نجات جان میلیون ها نفر و بهبود شرایط زندگی میلیون ها بیمار دیگر شده اند.

به گزارش تیتر امروز به نقل از برترین ها، درک ما از آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان در دوران رنسانس پزشکی رقم خورده است. تشریح اندام های صورت گرفته توسط لئوناردو داوینچی، ترسیم نمایی پرجزییات از بدن انسان را در پی داشت؛ ویلیام هاروی چگونگی پمپاژ خون توسط قلب به سراسر بدن را کشف کرد و هیرونیموس فابریسیوس نیز کشف های قابل توجهی در زمینه سیستم های تولید مثل، گوارش و عصبی کرد.
امروزه تمامی پیشرفت های علم پزشکی بر اساس یافته های این سه دانشمند و نابغه بوده و جراحی امروزی نیز از این پیشرفت ها سود می برد. جراحان امروزه قادرند کار های خارق العاده ای انجام دهند؛ از گرافت های عصبی تا ربات های جراح کمکی که در مجموع باعث نجات جان میلیون ها نفر و بهبود شرایط زندگی میلیون ها بیمار دیگر شده اند. با این وجود حتی در فوق العاده ترین و پیشرفته ترین حوزه ها نیز گاهی اوقات کار هایی شبیه معجزه انجام می گیرد. در ادامه مطلب قصد داریم شما را با چند موردی که در آن جراحان دست به کاری شبیه معجزه زده اند آشنا کنیم.
۹. حل مشکل بدن پشت و روی یک نوزاد
وقتی مادر بارداری به نام ملیسا تامپسون برای بررسی نوزاد درون شکمش آزمایش اسکن سونوگرافی انجام داد، پزشکان متوجه یک ساختار غیرمعمول شدند که در ناحیه شکم نوزاد وجود داشت. نقصی در دیواره شکمی این نوزاد وجود داشت که باعث شده بود روده هایش در خارج از بدن او شکل بگیرند.
این حالت که «gastroschisis» نام دارد، زمانی رخ می دهد که روده ها از سوراخی که نزدیک ناف ایجاد شده بیرون می زنند. خیلی زود این موضوع مشکلاتی را برای نوزاد ایجاد کرد. روده های این نوزاد دختر در حال ورم کردن بود و پزشکان از ترکیدن آن ها بیم داشتند. ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار