حتما با دیدن عکس ها با خود می گویید اینجا ایران نیست ولی واقعیت این است که اینجا شیرز، دره و تنگه ای در شهرستان کوهدشت لرستان است که عجایب طبیعی اش آن را به عنوان ژئوپارک در آثار یونسکو به ثبت رسانده است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، لرستان را بهشت طبیعت ایران می دانند. آب و هوای معتدل و متنوع، گونه های گیاهی و جانوری مختلف، طبیعت بکر و دست نخورده و هزاران منظره زیبای طبیعی که ممکن است در هیچ جای ایران نمونه آن را نبینید.
در سرزمین اشترانکوه زیبا، جایی در نزدیکی شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان، دره شیرز با تمام زیبایی هایش در کنار رود سیمره خودنمایی می کند.
دره ای از نظر ساختار طبیعی شباهت زیادی با گرند کنیون دره ای در ایالت آریزونای آمریکا دارد، اما به مراتب زیباتر، بلندتر و البته ارزشمندتر از لحاظ تاریخی.
محصور در میان صخره هایی شگفت آور
این دره عجیب و مرموز در دل زاگرس در منطقه ای به نام اولادقباد پنهان شده است؛ از جایی که روستای گدارگه آغاز می شود و تا جایی که کناره رود سیمره به پایان می رسد.
دره، رودخانه ای را در خود نگاه داشته است که بعد از سپری کرده طول 5 کیلومتری دره شیرز به رودخانه سیمره می ریزد.
این دره در آغاز راه خود از روستای گدارگه، میان دیواره ای با ارتفاع نزدیک به ده متر قرار دارد و هر چه جلوتر می رود به ارتفاع آن افزوده می شود تا جایی که در منطقه پرتگاه رک و مسیرهای انتهایی دره، ارتفاع دیواره ‍ای که شیرز را در خود محصور کرده به 150 تا 200 متر می رسد.
دره شیرز را صخره های تند و تیز، زمخت و عجیب که حاصل فرسایش سنگ و کوه هستند، شکل داده اند. مسیر دره را چشمه سارهای متعد کوچک و بزرگ پرآب کرده اند.
از این رو، از پوشش گیاهی و جنگلی بکر و طبیعت بسیار زیبا و دل انگیز برخوردار است. سراسر مسیر درختان و بوته های متعدد از جمله میوه های وحشی در آن رشد کرده اند. آبشاری نیز در ...

عناوین مهم خبری