بازارهای منطقه، کورسوی امید فعالان صنعت مبلمان

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۰
تهران- ایرنا- این روزها صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی حال و روز خوشی ندارد و انبوهی از مشکلات از نبود و گرانی مواد اولیه تا جولان دلالان، هر روز زخم تازه ای بر پیکر فعالان این بخش می زند، اما همین صنعتگران از بازار همسایگان به عنوان کورسوی امید به فردا یاد می کنند.

جمهوری اسلامی ایران نوزدهمین بازار بزرگ مبلمان در جهان است و در عین حال یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان منطقه به شمار می رود که در 9 ماه پارسال 36 میلیون دلار صادرات داشت.
بیشترین صادرات مبلمان به کشورهای عراق، افغانستان و عمان است که مطابق آمارهای 9 ماهه پارسال به ترتیب 241 درصد، 157 درصد و 160 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است.
در یک سال اخیر اما فعالان صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی اوضاع آشفته ای را تجربه کردند. مشکلاتی که افزایش نرخ ارز مقدمه ای بر آغاز آن بود و در ادامه با گرانی و کمبود شدید مواد اولیه، بی ثباتی قیمت ها و رکود بازار همراه شد. مشکلات مالیات، بیمه تامین اجتماعی، افزایش نرخ اجاره و دستمزدها و ترخیص نشدن کالاها و مواد اولیه از گمرک نیز همچنان به قوت خود باقی است.
برخی تولیدکنندگان با وجود همه مشکلات یاد شده، از افزایش نرخ ارز به عنوان فرصت جدیدی یاد می کنند که می تواند زمینه ساز حضور کالاهایشان در بازارهای جذاب منطقه باشد. با این وجود، بسیاری از آنان از آموزش کافی برای حضور در این بازارها برخوردار نیستند و زمینه سازی برای حضور در این بازارها را از دولتمردان مطالبه می کنند.
چهارمین نمایشگاه ملی و تخصصی مبلمان و دکوراسیون داخلی که روز چهارشنبه (25 اردیبهشت ماه) با مشارکت 150 شرکت و کارگاه تولیدی از مناطق مختلف کشور در محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران واقع در بوستان گفت وگو آغاز بکار کرد، فرصتی بود تا از نزدیک پای درد و دل برخی تولیدکنندگان و فعالان این صنعت بنشینیم.
** صادرات، گزینه ای جذاب برای تولیدکنندگان
مدیر فروش یک شرکت تولیدکننده مبلمان در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: در شرایط ...