بهترین آنتی بیوتیک های غیردارویی

پارسینه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۹
آنتی بیوتیک ها، داروهایی هستند که برای درمان عفونت ها به کار می روند و کشف و استفاده از آن ها به سلامت جامعه بشری کمک بسیاری کرده است اما متاسفانه مصرف بی رویه آن ها مشکلاتی را به وجود می آورد که یکی از آن ها مقاومت میکروب ها در برابر آنتی بیوتیک هاست.

یکی دیگر از مشکلاتی که مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در پی دارد، از بین رفتن باکتری های مفید روده است؛ چنان که گفته می شود تنها مصرف یک هفته آنتی بیوتیک می تواند آرایش و فرم میکروبی روده را برای یک سال تغییر دهد.طبق آمار خبرگزاری ایسنا در مهرماه سال 97، میزان مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی و۴برابر اروپاست و دلیل اصلی بالا بودن این آمار، تجویز غیرمنطقی این داروست، یعنی در شرایطی که ضرورتی به استفاده از آنتی بیوتیک نیست از آن استفاده می شود.
درحالی که استانداردهای تزریقی دنیا، ١١ درصد است، مصرف داروهای تزریقی درایران به ویژه آنتی بیوتیک ها، حدود ۴۵ درصد است. برای اطلاع از چرایی این مصرف بی رویه و جایگزین های مناسب وطبیعی با یکی از داروسازان گفت وگو کرده ایم که در ادامه می آید:
آنتی بیوتیک ها که ما آن ها را پادزیست می نامیم، دراصل از میکروارگانیسم های طبیعی گرفته شده است. بعضی کپک ها و قارچ ها همان پادزیست هایی هستند که اثر ضد میکروبی دارند.
چنان که همه می دانیم اولین آنتی بیوتیک از قارچ پنی سیلیوم استخراج شد .آنتی بیوتیک ها از میکروارگانیسم ها به دست می آیند و باعث از بین رفتن میکروب ها می شوند و بعضی نمونه های آن، از انتشار میکروب ها جلوگیری می کنند. به انواعی که میکروب ها را از بین می برند باکتریوسید و به نمونه هایی که از انتشار میکروب جلوگیری می کنند، باکتریواستاتیک می گویند .
امروزه با پیشرفت فناوری، کمتر از میکروارگانیسم های طبیعی استفاده می شود .محققان توانسته اند با تغییرات مولکولی روی آنتی بیوتیک های طبیعی، انواع جدیدی تهیه کنند چرا که نمونه های طبیعی اثر کمتری دارند و نمی توان برای مدت طولانی آن ...

سرخط اخبار