اعتراضات خشونت بار چهار ماه اخیر هنگ کنگ در اعتراض به تشدید سلطه چین بر این دولت شهر شکل دیگری به خود گرفته است. این ناآرامی ها شهر را به بدترین بحران از زمان تحویل این قلمرو به چین در سال ۱۹۹۷ و بزرگترین چالش برای شی جینپینگ، رئیس جمهور چین از زمان در سال ۲۰۱۲ تبدیل کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، کری لام، مدیر اجرایی هنگ کنگ امروز (سه شنبه) گفت، تمامی راه ها برای تسکین اعتراضات مدنظر است اما امتیازدهی به معترضان در وضعیتی که خشونت ها شدیدتر می شوند، صرفا اوضاع را وخیم تر می کند. او افزود: «بارها گفته ام این خشونت به راه حل ختم نمی شود. خشونت فقط خشونت بیشتر به همراه دارد
کری لام، مدیر اجرایی هنگ کنگ همچنین از سخنان یک سناتور آمریکایی که گفته بود این شهر در حال نزدیک شدن به یک حکومت پلیسی است، انتقاد کرد. کری لام در کنفرانس خبری خود تاکید کرد: «برخی از سیاستمداران خارجی، هنوز فکر می کنند که این ها یک اعتراض مسالمت آمیز است که برای حقوق بشر و آزادی می جنگند یا حتی می گویند که هیچ خشونتی نمی بینند. این نادیده گرفتن کامل حقیقت است. قانونگذاران آمریکایی پیش فرض هایی درباره هنگ کنگ دارند. اینکه بگویند هنگ کنگ در حال تبدیل شدن به یک حکومت پلیسی است، کاملا غیر مسوولانه و بی اساس است.»
با این حال جاش هالی، سناتور آمریکایی از میسوری از اظهاراتی که مطرح کرده بود، کوتاه نیامد. او در پیامی توییتری نوشت: «عمدا از کلمات "حکومت پلیسی" استفاده کردم چون این دقیقا اتفاقی است که برای هنگ کنگ می افتد. اگر کری لام می خواهد اعتراضات به گونه دیگری شود، ایده ای دارم: استعفا بدهید.»
اما پلیس هنگ کنگ گفته است که خشونت ها به "سطح تهدید جانی" رسیده است.
معاون کمیسیونر پلیس هنگ کنگ گفت: خشونت علیه پلیس به سطح تهدید جانی رسیده است. آنها معترض نیستند، شورشی و جنایتکارند. دلیل آنها برای مبارزه هر چه هست توجیه خشونت نمی شود.
سامانه متروی هنگ کنگ که اصلی ترین وسیله جابجایی میلیون ها تن است نیز عملا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار