نیویورک تایمز: اینستکس آنچه ایران می خواهد را انجام نخواهد داد

پارسینه سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۶
نیویورک تایمز به نقل از برخی تحلیل گران اذعان کرده که ساز و کار مالی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس، آن چیزی نخواهد بود که ایران انتظارش را دارد.

برخی تحلیل گران مستقر در اندیشکده های غربی بر این باورند که ساز و کار مالی پیشنهادی طرف های اروپایی برجام، حتی در صورت اجرایی شدن نیز کاری از پیش نمی برد.
به نوشته شماره سه شنبه روزنامه «نیویورک تایمز» «جرمی شاپیرو» از مقام های سابق وزارت خارجه آمریکا و عضو کنونی «اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا» در زمینه تعهد های برجامی اروپا به ایران اظهار داشت: «اروپایی ها به طور مشخص در بعد اقتصادی کاری از پیش نخواهند برد. حتی اگر اروپایی ها پس از یک سال تلاش اینستکس را راه بیندازند، برای ایرانی ها آن کاری را که می خواهند انجام نخواهد داد.»
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، «گیلائوم خاویر بندر» دیگر تحلیلگر حوزه ایران در اندیشکده «جرمن مارشال» می گوید اروپایی ها بین ایران و آمریکا گیر افتاده اند و این ناراحت کننده است چرا که آن ها در اولین مرحله توافق را ایجاد کردند.
به گفته او، اروپایی ها به ارزش توافق هسته ای با ایران باور دارند و برای آن ها سخت است که به نبودن آن فکر کنند.
این تحلیل گر بر این باور است که اروپایی ها به جای تمرکز بر خطرات فعلی که نه دست یابی ایران به سلاح هسته ای بلکه خطر وقوع درگیری اتفاقی در خاورمیانه است، بر خود توافق تمرکز کرده اند و می خواهند با راه حل مالی ابداعی خود آن را حفظ کنند، اما این راه حل کافی نخواهد بود.
نیویورک تایمز بار دیگر از شاپیرو نقل کرده است که ایرانی ها تلاش نمی کنند که راهی بیابند که اروپایی ها را ناراحت نکند. آن ها همان بازی را در دستور کار دارند که در سال ۲۰۰۳ انجام دادند.

سرخط اخبار