سردبیر برنامه «کتاب شب» رادیو تهران که تجربه هایی در زمینه تولید کتاب صوتی دارد، در یادداشتی به آسیب شناسی این گونه از کتاب پرداخته است.

محمدباقر رضایی، سردبیر برنامه «کتاب شب» رادیو تهران که سال ها دست اندرکار این برنامه در مقام نویسنده و ویراستار هم بوده و تجربه هایی از این حرفه به دست آورده است، این روزها که استفاده از کتاب های صوتی، در شرایط تعطیلات قرنطینه کرونایی بسیار توصیه می شود، نکته هایی آسیب شناسانه را درباره این گونه از کتاب ها یادآور شده است.
او در متنی که در اختیار ایسنا گذاشته، نوشته است:
«این روزها استقبال از کتاب های صوتی، بنا بر اعلام دست اندرکاران این محصول، سیر صعودی پیدا کرده است، با این حال به نظر می رسد این استقبال، هنوز چندان مطلوب و شوق انگیز نیست و به سطحی نرسیده است که عاملان آن را به تولید بیشتر و بهتر محصولات صوتی، ترغیب کند.
چند نکته در این بین وجود دارد که می توان با توجه به آن ها، در آینده نزدیک، استفاده از کتاب های صوتی را برای عموم به یک ضرورت غیر قابل چشم پوشی تبدیل کرد.
یعنی کاری کرد که استقبال مردم از این محصولات فرهنگی، نه به خاطر سلبریتی ای که آن را می خواند، بلکه به خاطر خود کتاب صورت بگیرد.
اگر دقت کنیم، می بینیم که اکثر کتاب ها و بخصوص رمان هایی که خودمان می خوانیم، راحت به نظر می آیند، اما وقتی صوتی شده آن ها را (حتی با صدای یک بازیگر مشهور) می شنویم، چندان جذابیتی برایمان ندارند.
متوجه می شویم که فقط صدای جذاب آن بازیگر بوده که تا دقایقی، کنجکاوی مان را برانگیخته، و بعد خسته شده ایم. چرا؟ چون این کتاب ها را یک متخصص که اصول کار را بداند، تنظیم شنیداری (و به اصطلاح، رادیویی) نکرده است تا روان و یکدست و بدون حاشیه های زاید و شاخ و برگ های خسته کننده، به گوش ما برسد.
شاید عده ای بگویند این کار، دست آن متخصص را ...

سرخط اخبار