ساعت24-عضو اتاق بازرگانی ایران می گوید: افزایش ۲۵ درصدی صادرات ایران در ماه گذشته به عراق باعث شده این کشور به عنوان اصلی ترین وارد کننده کالاهای غیرنفتی از ایران شناخته شود.

علی شریعتی اظهار کرد: در سال های گذشته همواره چین به عنوان اصلی ترین وارد کننده کالا از ایران مطرح شد بخش مهمی از صادرات ما به چین کالاهای پتروشیمی و محصولات با ارزش افزوده بالاتر بودند. از این رو باید کارشناسان این حوزه نظر بدهند که دلیل پایین آمدن صادرات به چین چه بوده است.
وی با اشاره به آخرین وضعیت صادرات کالاهای ایرانی به عراق توضیح داد: در ماه های ابتدایی سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا مرزهای مشترک میان دو کشور برای مدتی بسته شد که همین مساله به کاهش صادرات ایران به عراق منجر شد. در ماه های بعد اما فعالیت های مرزها از سر گرفته شد و حتی ما شاهد رشد صادرات در بعضی ماه ها بودیم.
عضو اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در کنار آن بخش مهمی از تقاضا در جامعه عراق وابسته به حقوقی است که دولت برای مردم این کشور می ریزد این حقوق در ماه های گذشته تاخیر داشت اما اخیرا بهبودی نسبی در مسیر اجرای آن دیده می شود که این مساله نیز ظرفیت های صادراتی ایران را افزایش می دهد.
شریعتی با اشاره به ظرفیت بالای بازار عراق برای کالاهای ایرانی بیان کرد: اگر صادرات ما در ماه های گذشته افزایش یافته به دلیل یک برنامه ریزی مدون یا تغییر جدی در فرآیند صادرات نبوده است بلکه عوامل دیگری در این موضوع دست داشته اند ما هنوز در زمینه هایی مانند بسته بندی یا نحوه ی توزیع کالا با مشکلاتی مواجه هستیم که در صورت برطرف کردن آنها امکان افزایش درآمدهای صادراتی در این حوزه وجود دارد.
وی در پاسخ به این سوال که چه میزان از صادرات ایران به عراق به شکل ریالی انجام می شود، توضیح داد: نظر شخصی من این است که صادرات ریالی اساسا صادرات به شمار نمی آید و ما اگر قصد افزایش ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار