روایت فرزند آیت الله هاشمی از روزی که پدرش ترور شد /مادرم به موقع مداخله کرد

خبر آنلاین شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
تسنیم نوشت:چهار خرداد سالروز ترور ناموفق آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط گروهک فرقان است.

از ابتدای تشکیل نظام نوپای جمهوری اسلامی برخی گروهک ها و احزابی که مخالف روند انقلاب اسلامی بودند، برای مهار انقلاب و جلوگیری از تشکیل جمهوری اسلامی یا دست به آشوب می زدند و یا شخصیت های اصلی انقلاب را ترور می کردند.
از جمله افرادی که ترورشان ناکام ماند، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. عصر روز جمعه چهارم خرداد 1358، هنگامی که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از اعضای اصلی شورای انقلاب در خانه بود، دو نفر از اعضای گروهک تروریستی «فرقان» به قصد ملاقات وی و با ادعای این که حامل نامه ای از جانب یکی از مقامات مملکتی هستند، اجازه حضور خواسته و داخل منزل شدند.
در همین راستا محسن هاشمی رفسنجانی فرزند مرحوم هاشمی در گفت وگویی به تشریح جزئیات ترور پدرش پرداخته است.
محسن هاشمی در این گفتگو با بیان اینکه این ترور حدود سه ماه بعد از پیروزی انقلاب اتفاق افتاده بود و تا آن زمان هنوز سیستم حفاظت مشخصی برای شخصیت ها تعیین نشده بود، گفت: حتی شهید مطهری هم بدون حفاظت در خیابان ترور شده بود.
بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛
* حدود یک ماه ونیم قبل از ترور آیت الله هاشمی رفسنجانی، اولین ترور گروهک فرقان که شهادت سپهبد قرنی بود، اتفاق افتاد. طبیعی بود که بعد از این دو اقدام، احساس خطر نسبت به فعالیت های تروریستی علیه مسئولان انقلاب احساس شود و به دلیل اینکه در سپاه، حفاظت آموزش دیده ای وجود نداشت از سوی کمیته محلی برای حفاظت افرادی تعیین می شدند، اما هنوز آموزش و نظم کافی در تیم حفاظت وجود نداشت، حتی ماشین ضدگلوله در اختیار شخصیت ها نبود و آیت الله هاشمی رفسنجانی با پژوی 504 خود در سطح شهر تردد می کردند.
*در زمان ...

سرخط اخبار