اوپک به نظاره رویکرد بایدن در قبال تحریم‌های ایران نشست

لوگوی ایسنا ایسنا . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۵:۵۱
وزیر انرژی الجزایر که ریاست امسال اوپک را برعهده دارد اظهار کرد: اوپک به دقت سیگنالهای واضحتر از سوی جو بایدن، رییس جمهور جدید آمریکا درباره احتمال تسهیل تحریم های ایران و ونزوئلا را زیرنظر دارد.

به گزارش ایسنا، عبدالمجید عطار گفت: واکسیناسیون جهانی و ازسرگیری ترافیک هوایی بین المللی از قیمتهای نفت در محدوده ۵۵ تا ۶۰ دلار در هر بشکه در آینده نزدیک پشتیبانی می کند اما اوپک به دقت سیگنالهای واضحتر از سوی جو بایدن، رییس جمهور جدید آمریکا درباره احتمال تسهیل تحریم های ایران و ونزوئلا را زیرنظر دارد.
هر گونه تسهیل تحریم ها حجم زیادی نفت را روانه بازار خواهد کرد و در شرایطی که روند احیای اقتصاد جهانی از پیامدهای شیوع ویروس کرونا شکننده مانده است، تلاشهای اوپک پلاس برای متعادل کردن بازار را پیچیده می کند.
عطار در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اظهار کرد: در حال حاضر این موضوع نامعلوم بزرگی است و چند هفته آینده برای بازار نفت بسیار تعیین کننده خواهد بود و به تصمیمات دولت بایدن توجه زیادی خواهد داشت.
پس از خروج دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا از برجام در ماه مه سال ۲۰۱۸ و وضع مجدد تحریمها علیه صنعت نفت ایران، صادرات نفت و به تبع آن تولید نفت ایران هم متاثر شد. اما اکنون تیم بایدن اعلام کرده که به دنبال احیای این توافق است.
اس اند پی گلوبال پلاس آنالیتیکس پیش بینی کرده که با فرض انعقاد توافق جدید تا اواسط سال ۲۰۲۱ و به شرطی که دولت بایدن در اجرای سیاست تحریمها به شدت دولت ترامپ عمل نکند، صادرات نفت ایران در فاصله ژوئن تا دسامبر ممکن است به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز رشد کند. در بهترین حالت، رشد صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز تا دسامبر امکان پذیر است.
چشم انداز تسهیل تحریم های ونزوئلا امیدواری کمتری دارد و زیرساخت ضعیف این کشور بهبود سریع تولید را منتفی می کند. طبق نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار