مهر گزارش می‌دهد؛

بی‌برقیِ گازی تکرار می‌شود؟ /افت تولید در برخی فازهای پارس جنوبی

لوگوی خبرگزاری مهر خبرگزاری مهر . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۶:۱۳
وقفه در تامین گازنیروگاه ها وقطعی گسترده برق طی ماه گذشته به چالشی جدی تبدیل شدو اگرچه وزیر نفت افت فشار در مخزن پارس جنوبی را بعنوان یکی از علل رد کرد، اما شواهد این موضوع را تائید می کند.

به گزارش خبرنگار مهر ، وقفه در تأمین گاز نیروگاه ها و قطعی گسترده برق طی ماه گذشته به چالشی جدی در کشور تبدیل شد و اگرچه وزیر نفت افت فشار در مخزن پارس جنوبی را بعنوان یکی از علل بروز این چالش رد کرد، اما اطاعات ارائه شده از تولید پارس جنوبی این موضوع را تائید می کند.
نیروگاه هایی که از مدار خارج شد
طبق پیش بینی هواشناسی در هفته پیش رو توده سرما وارد کشور می شود و در اکثر نقاط، دمای هوا با کاهش قابل توجهی رو به رو است. به این ترتیب پیش بینی می شود با وجود کاهش حدود یک درصدی مصرف گاز خانگی در هفته گذشته، دوباره روند صعودی مصرف گاز به بخش خانگی باز گردد. طی مدت اخیر افزایش مصرف گاز خانگی موجب شد تا گازرسانی به بخش نیروگاهی با چالش مواجه شود. وزارت نیرو نیز برای مدیریت این شرایط به اجبار با اولویت قرار دادن تأمین برق خانگی و مراکز درمانی و حساس، برق معابر، بزرگ راه ها و حتی بوستان ها را قطع کرد.
اختلال در تأمین سوخت نیروگاه ها حتی موجب شد تا چندی پیش بخش قابل توجهی از پایتخت به دلیل از مدار خارج شدن نیروگاه طرشت، ری و سه واحد از نیروگاه رودشور ، در تاریکی فرو رود. در حال حاضر میانگین تولید گاز کشور نزدیک به یک میلیارد مترمکعب در روز است که از این میزان حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در بخش خانگی استفاده می شود. البته با مدیریت گاز بخش نیروگاهی و همچنین مدیریت تأمین برق بخش صنعتی، حدود ۱.۷ میلیون مترمکعب گاز به گفته همایون حائری، معاون وزیر نیرو، صرفه جویی شد.
سهم یک درصدی برق واحدهای استخراج ارز رمز در سبد مصرف
با تداوم خاموشی و قطعی برق در بخش خانگی، بحث مصرف برق واحدهای استخراج ارزرمز و همچنین برق صادراتی داغ شد. ظرفیت نصب ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار