ساخت محصولات طبیعی با روش های غیرطبیعی!

ایسنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۶
پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی برای ساخت محصولات طبیعی ارائه داده اند که به هزینه و زمان کمتری نیاز دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز ، طبیعت می تواند ترکیبات شیمیایی مورد نیاز انسان را برای کاربردهای گوناگون فراهم کند. این ترکیبات، در موارد گوناگونی از جمله ساخت محصولات دارویی و مصرفی به کار می روند. پژوهشگران "دانشگاه جنوب فلوریدا"(USF) سعی دارند با یک روش پیشرفته، شیوه تفکیک مولکول های مهم موجود در طبیعت را دگرگون کنند.
"رومان گونزالس"(Ramon Gonzalez)، استاد بخش شیمی و مهندسی پزشکی دانشگاه جنوب فلوریدا گفت: محصولات طبیعی گیاهی، در حال حاضر کاربرد گسترده ای در صنایع گوناگون دارند. ممکن است گیاه خاصی، مولکول های مورد نیاز برای تولید یک داروی مخصوص شیمی درمانی را در خود داشته باشد. تنها مشکل بزرگ مربوط به این محصولات، این است که استخراج آنها دشوار است و هزینه زیادی در بر دارد.
گونزالس و گروه پژوهشی او، تلاش خود را بر گروه خاصی از محصولات طبیعی گیاهی موسوم به "ایزوپرنوئید"(isoprenoid) متمرکز کردند. آنها توانستند با تولید بیش از ۵۰ هزار ایزوپرنوئید، متفاوت ترین گروه مولکول را از نظر ساختاری و شیمیایی ارائه دهند.
برای مثال، "لیکوپن"(Lycopene)، نوعی ایزوپرنوئید است که رنگ قرمز را به گوجه فرنگی و سبزیجات قرمز رنگ می دهد. لیکوپن می تواند به کاهش فشار خون، پیشگیری از بیماری قلبی و جلوگیری از چندین نوع سرطان کمک کند.
مرکبات نیز نوعی ایزوپرنوئید موسوم به "لیمونن"(limonene) را در بر دارند. لیمونن پس از استخراج می تواند برای فراهم کردن بوی لیمو یا پرتقال در مواد پاک کننده و یا طعم دهنده در داروهای گوناگون به کار رود.
گونزالس افزود: تولید این مولکول ها در طبیعت، آنقدر کارآمد نیست که به راحتی مورد استفاده ما قرار گیرد زیرا استخراج ...

سرخط اخبار