شکارچی ۱۲۰۰ ساله ایرانی رویِ دیوار موزه

برترینها چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۲
نقاشی دیواری مشهور به «تپه تاکستان» نیشابور که در زمان کاوش های موزه متروپولیتن در نیشابور کشف شده بود، در سالن اصلی موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درآمد.

ایسنا: نقاشی دیواری مشهور به «تپه تاکستان» نیشابور که در زمان کاوش های موزه متروپولیتن در نیشابور کشف شده بود، در سالن اصلی موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درآمد.
بنا بر اعلام از روابط عمومی موزه ملی ایران، این اثر«تپه تاکستانی» که در کاوش موزه مترو پولیتن کشف شده است، متعلق به دوره سامانیان (قرن سوم و چهارم هجری) است که به شماره موزه ۳۲۸۱ در تالار صدر اسلام موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملّی ایران به نمایش درآمده است.
کرم میرزایی، مسئول موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی با بیان این که این نقاشی دیواری که روی گچ کشیده شده، نمایان گر مرد سوار بر اسب با شاهینی بر دست و خرگوشی آویزان به زین است، گفت: «به اعتقاد پژوهشگران، این نقاشی، احتمالاً یکی از امرای سامانی را به تصویر کشیده یا صرفاً یک نگاره نمادین با مضمون سنت شکار در این دوره را یادآوری می کند.»
او توضیح داد: «مرد قوشچی جزو کهن ترین نقاشی های دیواری پس از اسلام در ایران است که در هنگام کاوش های موزه متروپولیتن نیویورک در نیشابور کشف شد. این نقاشی، نمایشگر یک صحنه شکار مربوط به سده سوم قمری است که در محدوده تپه تاکستان نیشابور به دست آمد.»
او با بیان این که این نقاشی در کادر مربع مستطیلی با بلندی ۱۴۰ سانتی متر و پهنا ۱۲۰ سانتی متر ساخته شده است، بیان کرد: «ساختار نقاشی سوارکار نیشابور صرف نظر از صورت مَرد، با خطوط محیطی پر رنگ و قلمی محکم و استوار روی گچ کشیده که یادآور نقش برجسته های دوره ساسانی است.»
میرزایی با تاکید بر این که بررسی های انجام شده روی این نقاشی نشان می دهد که سوارکار، افسار یک اسب را با یک دست ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار